Facebook Google+ Twitter

Skrzynki Pamięci uratują ślady żydowskiej obecności w Warszawie

Dzieje Warszawy są nieodzownie związane z losem Żydów. Epizody żydowskiej historii przeplatają się z historią wielu rodzin, są częścią polskich miast, miasteczek i wsi. Właśnie te wspomnienia chcą rozbudzić twórcy akcji Skrzynki Pamięci.

 / Fot. Materiały promocyjne.To pierwsza inicjatywa tego typu. Na dwa tygodnie - od 20 sierpnia do 3 września w sześciu miejscach w Warszawie pojawią się skrzynki podobne do urn wyborczych. To właśnie do nich będzie można wrzucać zdjęcia, kserokopie i kartki ze wspomnieniami zawierającymi wątki żydowskie. Ale nie tylko - organizatorzy liczą na wszelkie nowe materiały, które mogą stanowić pamiątkę obecności Żydów w stolicy.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie formy, na każdą informację jaką jest w stanie pomieścić skrzynka. Mogą to być nie tylko zdjęcia i spisane opowieści, ale także nośniki cyfrowe, płyty czy skany. Zależy nam także na kontaktach, numerach telefonów osób, które chcą opowiedzieć o swoich wspomnieniach. Postaramy się sprawdzić każdy kontakt - zaznacza Aleksandra Karkowska, która opiekuje się projektem.

Skrzynki mają być sposobem na ocalenie pamięci o Żydach ze stolicy. Mają skłonić do refleksji, zachęcić do przejrzenia starych fotografii i pamiątek. Mogą być także impulsem do głębszego poznania historii własnej rodziny. Często słuchamy opowieści starszych, dla których Żydzi byli przyjaciółmi, sąsiadami lub znajomymi ze szkolnej ławki. Mimo trudnej historii naszego kraju, nie powinniśmy zapominać o tym dziedzictwie.

- Chcemy przede wszystkim pomóc w rozbudzeniu wspomnień z Warszawy czasów przedwojennych i wojennych. Przypomnieć o wielokulturowym charakterze stolicy. Miasto kryje bardzo wiele pięknych historii, także tych z wątkami żydowskimi. Warto byłoby je poznać. Stare zdjęcia mają niesamowitą wartość - dodaje Aleksandra Karkowska.

Fotografie i opowieści zebrane w ramach akcji powiększą zasoby portalu Kadysz dla nieobecnych (www.kadysz.pl), który działa przy fundacji Shalom. Kadysz to portal poświęcony historii i kulturze Żydów polskich. Gromadzi setki fotografii, opowieści i dokumentów tworzących panoramę żydowskiego życia na ziemiach polskich. To tutaj Żydzi z całego świata mogą odnaleźć swoich krewnych i znajomych. Wielu z nich poznaje tajemnice swoich rodzin albo zgłębia historię kraju, w którym się urodzili. Pokazanie zebranych materiałów za pośrednictwem portalu internetowego to nie tylko znaczne ułatwienie dla zainteresowanych, ale także ukłon w stronę młodego pokolenia, które powinno zachować historię w swojej pamięci. Akcję promuje także profil na Facebooku. Być może ilość zebranych materiałów pozwoli na zorganizowanie wystawy i utworzenie projektu edukacyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To jest dobry znak: - prawdziwa Gołąbica Pokoju! Dobrze, gdyby te skrzynki powędrowały także do innych miast i miasteczek polskich -wszędzie tam gdzie są ślady kultury żydowskiej; jakże często zasypywane piaskami pustyni niepamięci! Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robota dla JT Grossa
  • Robota dla JT Grossa
  • 19.08.2011 22:34

JT Gross bedzie mogl napisac jak obserwowal sceny z zycia Warszawy, likwidacje getta, oczywiscie przez Polakow przy biernej roli SSmanow i tego typu dokumenty. Po latach bedzie to bardzo wazna czescia historii i powodem dla ktorego Polacy maja sie kajac, przepraszac, oddawac co maja i placic odszkodowania, placic, placic, placic do 10tego pokolenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.