Facebook Google+ Twitter

Skrzypek: NBP pomoże, jak będzie miał z czego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-09 22:11

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek uważa, że tegoroczny zysk banku mógłby wesprzeć przyszłoroczny budżet państwa - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Prezes podkreśla jednak, że nie wiadomo, czy taki zysk zostanie wypracowany.

Sławomir Skrzypek powiedział IAR, że jeśli będzie to zgodne z prawem, to nie ma nic przeciwko temu, aby pieniądze trafiły do budżetu. W tej chwili trudno jednak powiedzieć, czy i jaki będzie tegoroczny zysk NBP. Prezes Skrzypek wyjaśnia, że ewentualny zysk zależy od kursu walutowego, więc nie może spekulować na ten temat, ponieważ w ten sposób wypowiadałby się na temat spodziewanego kursu złotego - czego robić nie powinien. Z tego powodu stanowisko NBP jest oparte na wyniku osiągniętym w poprzednim roku.

W przedstawionym komunikacie Narodowy Bank Polski prognozuje, że w 2009 roku nie osiągnie żadnych zysków. Bank tłumaczy, że zgodnie z polityką przyjętą przez NBP całość zysku jest lokowana w rezerwach walutowych. Mają one zabezpieczyć złotego przed ryzykiem wahań walutowych. Tak zdecydowano w tym roku i taki jest plan finansowy na 2010 rok.

NBP przypomina, że obowiązek gromadzenia rezerw nakładają na bank odpowiednie zapisy ustawy o NBP i Radzie Polityki Pieniężnej.

O możliwości przeznaczenia zysku NBP na wsparcie przyszłorocznego budżetu powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Zdaniem szefa rządu mogłoby to być około 10 miliardów złotych. Takie rozwiązanie pomogłoby uniknąć podnoszenia podatków.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.