Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17211 miejsce

Skrzyżowanie pod Galerią Krakowską: miejsce chaosu

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-01-18 07:23

Od czasu otwarcia Galerii Krakowskiej, skrzyżowanie ul. Starowiślnej, Gertrudy i Westerplatte jest jednym z najbardziej zatłoczonych w Krakowie. Sytuację pogarsza jeszcze zamknięte rondo Mogilskie. Mimo że władze miasta wiedzą o kłopotach kierowców, do tej pory niewiele zrobili, aby je rozwiązać.

W godzinach szczytu przejazd przez to skrzyżowanie to istny koszmar fot. Ludwik Kostuś

Busy zostają


Największym problemem skrzyżowania przy Poczcie jest zbyt duża liczba pojazdów, które chcą przez nią przejechać. Oprócz tramwajów, są to kierowcy samochodów osobowych oraz busów. Te ostatnie są szczególną bolączką tego miejsca. Wielu krakowian narzeka, że często blokują przejazd. Jeszcze kilka tygodni temu ten problem miał być całkowicie rozwiązany, a przystanek dla busów zlikwidowany, albo przeniesiony. Z takim wnioskiem zwrócił się nawet do prezydenta miasta naczelnik krakowskiej drogówki Ryszard Grabski. Jego zdaniem, busy stanowiły zagrożenia i generowały korki. Władze miasta postanowiły jednak dać szansę prywatnym przewoźnikom i jak się dowiedzieliśmy przystanek prawdopodobnie zostanie przy Poczcie. - W związku z tym, że kierowcy zdyscyplinowali się i nie łamią przepisów, w tej chwili nie ma podstaw, aby zabraniać im się zatrzymywać przy ul. Starowiślnej - uważa w-ce prezydent Wiesław Starowicz.

Zablokowane tramwaje


Z sytuacji na skrzyżowaniu przy Poczcie nie są również zadowoleni pasażerowie komunikacji miejskiej. Tramwaje, które mają być konkurencyjne dla samochodów, bo szybsze, w tym miejscu często stoją w długiej kolejce, zanim wreszcie przejadą. - Najwięcej kłopotów jest z kierowcami samochodów osobowych, którzy zatrzymują się na torowiskach i uniemożliwiają przejazd tramwajom - twierdzi Bożena Pękala, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. To dlatego pracownicy MPK bardzo często są wysyłani na to skrzyżowanie, aby koordynować ruch i pilnować, aby na torach nie zatrzymywały się samochody. To jednak tylko doraźnie poprawia sytuacje. Aby rzeczywiście coś się tam zmieniło, potrzebne są zdecydowane działania władz miasta.

Co można zrobić?


Jak sugeruje Bożena Pękala, sytuację na pewno poprawiłoby zamontowanie separatorów wzdłuż torów, np. na ul. Gertrudy. Wtedy znikłby problem samochodów blokujących tory. Jednak zdaniem Ryszarda Grabskiego naczelnika krakowskiej drogówki, sytuacja na skrzyżowaniu przy Poczcie nie poprawi się, dopóki nie zostanie wyregulowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Westerplatte i Lubicz. - Jeżeli nie będzie ona odpowiednio usprawniona, to na rozładowanie korków przy poczcie nie ma co liczyć - twierdzi. Nie wiadomo jednak jak długo jeszcze kierowcy będą na to czekać. Ale, jak informuje Iwona Król z Krakowskiego Zarządu Dróg, jest już zatwierdzony projekt zmiany sygnalizacji na skrzyżowaniu pod dworcem. - W tej chwili sygnalizacja nie spełnia swojego zadania. Chcemy, aby była bardziej dopasowana do warunków i przepuszczała więcej samochodów - mówi Iwona Król. Problem ze skrzyżowaniem przy Poczcie na pewno przestałby istnieć, gdyby na ul. Westerplatte została rozszerzona strefa. O tym jednak w magistracie na razie nic się nie mówi.

Z notatnika reportera

Środa, 17 stycznia. Skrzyżowanie pod Pocztą Główną.

godz 12: 00
Korek na ul. Westerplatte. Na środku skrzyżowania utknął bordowy samochód. Trąbi kierowca fiata stojącego za nim. Klaksonu używa także motorniczy tramwaju, zablokowany przez taksówkarza przed skrętem w ul. Starowiślną. Taksówkarz skręcający z ul. Siennej w ul. Westerplatte usuwa się raptownie zagradzając przejście dla pieszych, którzy mają teraz zielone światło. Granatowy Opel stojący na torach też ledwo mieści się obok skręcającego tramwaju.

12:03
Zielony bus zmierzający z ul. Gertrudy w ul. Starowiślną zajechał drogę autobusowi.

12:09
Popielate auto stoi na środku skrzyżowania blokując przejazd nadjeżdżającemu z ul. Starowiślnej tramwajowi i samochodom chcącym skręcić z ul. Wielopole w ul. św. Gertrudy.

12:11
Bus wyjeżdżający z ul. Siennej zostaje zablokowany przez tramwaj, który także nie może przejechać, bo samochód Straży Miejskiej stoi na torach. Straż wciska się pomiędzy samochody, ale bus dalej blokuje tramwaj. Ten ostatni stoi teraz na środku skrzyżowania. Wszyscy trąbią.

12:26
Dwa samochody stoją na torach zagradzając przejazd tramwajowi skręcającemu z ul. Westerplatte w ul. Starowiślną. Motorniczy trąbi.

MAREK GANCARCZYK - Gazeta Krakowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.