Facebook Google+ Twitter

Skuteczność wiary w magiczne rzeczy i istnienie duszy udowodnione

Nauka i religia od wieków toczy spór o to czy istnieje coś takiego jak dusza... już nawet naukowcy mają dowody. W magię rzeczy natomiast można wierzyć lub nie.. ale nie da się zaprzeczyć, że wiara choćby w amulet bardzo nam pomaga!

 / Fot. Kevin May Można być dowolnie sceptycznym w stosunku do rozmaitych czasami irracjonalnych wierzeń ludzi, ale nie można zaprzeczyć, że wiara w coś, nawet amulet, często bardzo nam pomaga. Badacze z University of Queensland w Brisbane (Australia) przeprowadzili stosowne badania i okazało się, że wiara w mistyczną moc daje wiele zysków. Dodatkowo nauka i religia od wieków tocząca spór o to czy istnieje coś takiego jak dusza, okazuje się, że przełom, jaki w fizyce wywołało pojawienie się teorii względności może dać nam odpowiedź na to pytanie.
Albert Einstein, twórca tejże teorii zapytany czy wierzy w istnienie duszy odparł, że w świetle praw fizyki pozostaje to pytaniem otwartym. Teoria, która dała początek gałęzi nauki zwanej fizyką kwantową może pomóc w udowodnieniu, że po śmierci energia ciała ludzkiego nie znika. Według ustaleń naukowych każda energia we Wszechświecie jest stała, to oznacza, że jest zawsze obecna i nie może być zniszczona przez cokolwiek. Z tego punktu widzenia śmierć jest tylko rodzajem emisji energii z materii, energii, która nie może być zniszczona z powodu swoich właściwości fizycznych.
Założenie, że przestrzeń jest pusta musi być błędne, ponieważ wtedy żadne prawa fizyki, tj. propagacja światła czy chociażby grawitacja nie mogłaby istnieć. Arystoteles twierdził, że cała przestrzeń wypełniona jest przez niewidzialną substancję zwaną "eterem", w co później wierzył również sam Einstein. W takim razie dusza może być częścią tej energii i po śmierci zostaje ona przeniesiona do innego stanu.
Wielu naukowców twierdzi, że część zjawisk paranormalnych, to manifestacja tej energii, więc to, co teraz może wydawać się irracjonalne może stać się zupełnie realne pod wpływem odkryć naukowych.
Skalarne pole zawierające bozony cechujące to tylko inna nazwa eteru, a przecież istnienie cząstki Higgsa zostało ostatecznie udowodnione w ramach eksperymentów prowadzonych w CERN. Kto wie, czy dalsze zgłębianie tego pierwotnego nośnika wszelkich oddziaływań nie zbliży nas do tego, aby w końcu zrozumieć istotę duszy ludzkiej. Gdy już do tego dojdzie religia i nauka zleją się w jedno tworząc długo oczekiwaną teorię wszystkiego.

à propos badań, przy okazji chciałbym poruszyć temat wierzeń w magie różnych przedmiotów itd...
Przede wszystkim wiara w talizmany i temu podobne rzeczy daje nam poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad sytuacją co znakomicie pomaga w zwalczaniu stresu. Naukowcy przeprowadzili specjalne badania, w których brał udział od 53 do 132 osób.

Okazało się, że w sytuacji, gdy dana osoba nie ma wpływu na okoliczności jest bardziej prawdopodobne, że uwierzy w możliwość wpływania na przyszłość. Drugi zespół składał się z ludzi, którym powiedziano, że mają pełną kontrolę nad sytuacją. Wreszcie trzeci eksperyment zakładał sprawdzenie, jaka jest siła oddziaływania gdy stwarza się wrażenie, że tylko przepowiednie stwarzają wrażenie, że można znowu kontrolować sytuację.

Wyniki eksperymentów wskazują, że znacznie wzrasta zainteresowanie przepowiedniami w czasach zagrożenia i niepewności. W takich trudnych czasach ludzie czują potrzebę kontrolowania sytuacji. Wiara w wyższą siłę pozwala wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa i sprawia złudzenie, że przyszłość jest przewidywalna i można na nią wpływać.

Właśnie to pociąga ludzi w magicznych rytuałach. Po nawet najbardziej dzikich ceremoniach ludzie twierdzą, że czują się spokojniej, lepiej. Ich zdrowie psychiczne jest w lepszym stanie. Różne talizmany i amulety to też przedmioty, które mają dodawać rzekomej siły. Jednak naukowcy twierdzą, że ów pozytywny efekt może zostać zniweczony, jeśli ten kto wierzy w swoje wróżbiarstwo nie osiąga pożądanego rezultatu.

Jest jeszcze jeden ważny aspekt tej sprawy a jest nim istota rzeczywistości. Gusła i magia rzeczywiście istnieje i potwierdza to nawet ultrakatolicki Wojciech Cejrowski. Wielka siła magii ma swoje podłoże w dopiero poznawanych mechanizmach probabilistycznych cechujących specyfikę kwantowego świata, w którym się znajdujemy. Jeśli komuś dzięki magii a właściwie dzięki wierze, nawet w garbate aniołki, poprawiło się samopoczucie i nagle życie zaczęło na niego zsyłać tylko to czego sobie życzył to tym lepiej.

Także powiedzenie: "Wiara czyni cuda" rzeczywiście ma sens. :)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 30.09.2013 22:06

"Matka Boska z Jarosławia oczekuje złota" - rzekł przeor zakonu dominikanów. Żeby Matka Boska mogła spełniać nadal życzenia, wierni pokornie złoto do zakonu przynieśli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są rzeczy i zjawiska na Ziemi, o których się filozofom i naukowcom nie śniło. Ułomność nauki polega na tym, że dosyć często zbyt niechętnie podchodzi do zjawisk, których nie jest w stanie empirycznie zmierzyć oraz zrozumieć.

Opisane w artykule eksperymenty psychologiczno-socjologiczne wskazują, że można badać zachowania uznane przez innych za irracjonalne i zabobonne. Być może wkrótce poznamy głębiej tego typu zjawiska i zachowania (typu "szósty zmysł")

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.