Facebook Google+ Twitter

Skuteromania opanowuje całą Polskę

Do niedawna obraz przemykających przez miasto skuterów, które są idealnym rozwiązaniem w zatłoczonych, wąskich uliczkach, kojarzył się niemal wyłącznie z krajami śródziemnomorskimi. Teraz coraz częściej widzimy je w Polsce.

W drodze na zlot skuterów w Łomnicy (woj. dolnośląskie). | Fot. Tomasz Pansewicz.Jeszcze kilka lat temu, mało kto w Polsce mógł pozwolić sobie na skuter. Przede wszystkim ze względu na koszty, bo taka zabawka sporo kosztowała. Jednak od czasu, kiedy coraz "modniejsze" stało się sprowadzanie z zagranicy wszystkiego, co posiada koła, ceny pojazdów radykalnie spadły. Do naszego kraju zaczęto przywozić skutery kupione za grosze na Zachodzie, na których jeżdżą już wszyscy - dzieci, dorośli, nawet ludzie starsi. Można otwarcie stwierdzić, że w Polsce od pewnego czasu trwa moda na te zmyślne pojazdy ułatwiające przemieszczanie się po zatłoczonym mieście.

W zakorkowanych aglomeracjach, gdzie każdy chce zdążyć na czas od rana słychać "bzyczenie" silników 50 ccm z napędem spalinowym. W mniejszych miastach dzieci dojeżdżają do szkół, dziadkowie na ryby, a panie domu na zakupy. Ten środek transportu powoli zaczyna opanowywać ulice naszych miast. Nic dziwnego - dzięki niemu możemy sprawniej i szybciej przebyć zakorkowane ulice, a przede wszystkim nie zatruwać i tak już mocno zniszczonego środowiska w tak silny sposób, jak np. podczas jazdy samochodem.

Jak twierdzą użytkownicy skuterów z Kamiennej Góry (woj. dolnośląskie), podczas jazdy można naprawdę się odstresować, przy okazji szkoląc swoje umiejętności z zakresu poruszania się po drogach. Wszystko to służy temu, aby za pewien czas przesiąść się na pojazdy o większej pojemności, czuć się na drodze bezpieczniej i nie stwarzać zagrożenia innym użytkownikom szos. Radość właścicieli skuterów jest ogromna. Coraz częściej organizowane są ogólnopolskie zloty, na których można wymienić się swoimi doświadczeniami, jak i pochwalić swoje zabawki. Od pewnego czasu corocznie na torze wyścigowym "Poznań" w Przezimierowie organizowane są wyścigi skuterów o pojemności do 50 ccm. Bycie właścicielem takiego pojazdu otwiera nam drogę do nowych wyzwań i doświadczeń.

Jeśli skupimy się na cenach skuterów w Polsce dojdziemy do wniosku, że za niskie pieniądze możemy stać się posiadaczem takiej zabawki. Tylko teraz pojawia się pytanie, czy szczęśliwym posiadaczem? Odpowiedź jest w miarę prosta. Jeśli zainwestujemy w produkty pochodzenia koreańskiego, czy chińskiego będziemy musieli ciągle dokładać. Za skuter produkcji koreańskiej musimy zapłacić ok. 3500 zł. Otrzymujemy od producenta gwarancję, lecz nie ma co ukrywać, że jakość wykonania jest bardzo słaba. Za porządną japońską lub włoską markę musimy zapłacić od 6000 zł wzwyż. Nie mamy pewności, że nic nie będzie się nam psuło - siła rzeczy martwych, ale możemy być pewni, że jakość wykonania i żywotność jest znacznie lepsza.

Moda na skutery, to również szansa na rozwój dla wielu polskich fabryk, które mogą zająć się ich produkcją. Być może udałoby się nam wyprodukować takie małe pojazdy w cenie dostosowanej do kieszeni przeciętnego Polaka. Obecnie rynek skuterów zapychany jest przez chińskich i koreańskich producentów, którzy oferują nam tanie, ale i wadliwe produkty. Więcej czasu spędzamy w serwisie niż cieszymy się jazdą po polskich "drogach". Może czas to zmienić, wykorzystać szansę rozwoju, stworzyć nową markę produktów i zatrzymać w naszym kraju pieniądze ciągle uciekające na Wschód i Zachód?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze napisane Tomek. Widać, że naprawdę interesujesz się motoryzacją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo aktualny temat,w ktory osobiscie jestem zaangazowana jako codzienna uzytkowniczka skutera.W Paryzu trwa nieprzerwany boom na skutery.Sa zdecydowanie tansze niz samochody,latwiejsze do zaparkowania no i pozwalaja omijac korki...jedyny bemol to bezpieczenstwo.Pamietajmy ze kask jest obowiazkowy a kurtuazja i umiar na drodze sa zawsze mile widziane...pozdrawiam ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.