Facebook Google+ Twitter

Skutki konfliktu koreańskiego oczami brytyjskiego oficera

"Ostrze miecza. Relacja z walk i niewoli w Korei" to książka Anthony Farrar-Hockleya, w której opisuje swoje przeżycia podczas wojny koreańskiej w latach 1950-1953. To spojrzenie na ten okres dziejów oczami brytyjskiego żołnierza sił ONZ.

Soldiers of Gloucestershire Museum / Fot. Okładka książkiAnthony Farrar-Hockley, weteran II wojny światowej, szlify oficerskie uzyskał w 1942 roku w nowo formowanym pułku spadochronowym Gloucestershire. Od razu też został skierowany na front afrykański, skąd jego szlak wojenny wiódł przez Włochy, Francję, by działania wojenne zakończyć w Grecji. W randze kapitana i z Krzyżem Wojskowym przeszedł do cywila, w którym to stanie przetrwał zaledwie do 1948 roku.

W tym roku ponownie wstąpił do pułku Gloucestershire, a w dwa lata później wraz z 29. Brygadą Piechoty z Wysp Brytyjskich znalazł się w Korei w kontyngencie międzynarodowych sił ONZ.

Konflikt koreański - interwencja ONZ

Stało się tak 25 czerwca 1950 roku, gdy wojska Korei Północnej wkroczyły na terytorium Korei Południowej, przekraczając 38. równoleżnik i w krótkim czasie zdobyły Seul. Słabsza południowokoreańska armia nie była w stanie samodzielnie przeciwstawić się północnokoreańskiej inwazji. Wobec zaistniałych faktów, Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliła 27 czerwca wysłanie do Korei sił międzynarodowych. Mogło to nastąpić głównie za sprawą zbojkotowania obrad przez Związek Radziecki, który tym samym pozbawił siebie prawa veta w posiedzeniu Rady.

W wojnie koreańskiej Anthony Farrar-Hockley uczestniczył w stopniu kapitana i pełnił obowiązki adiutanta 1. Batalionu Pułku Gloucestershire Regiment.
Swoje przeżycia opisał w wydanej w 1954 roku książce "Ostrze miecza. Relacja z walk i niewoli w Korei".

"Ostrze miecza" to zatrważający obraz wojny na Półwyspie Koreańskim wraz z opisem przebywających w niewoli żołnierzy amerykańskich oraz sił Narodów Zjednoczonych w obozach jenieckich i więzieniach politycznych. To obraz okrucieństwa koalicji chińsko-północnokoreańskiej, w jaki sposób przetrzymywała jeńców. Brutalne traktowanie, wymyślne tortury, nabyte choroby w wyniku trwałego głodu i fatalnych warunków higieniczno-sanitarnych, to ogół czynników, które wywierało katastrofalny wpływ na psychikę więzionych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.