Facebook Google+ Twitter

"Skutki uboczne" Petera Zelenki w Teatrze Telewizji 14 kwietnia

Czy kręgosłup moralny człowieka jeszcze istnieje? Takie pytanie stawia Petr Zelenka w swoim dramacie "Skutki uboczne". Na 14 kwietnia zaplanowano telewizyjną premierę sztuki, której reżyserii podjął się Leszek Dawid.

 / Fot. Plakat. Teatr TelewizjiDramat Zelenki to obraz świata z jego bezwzględną wojną o pieniądz. W sztuce autor stara się odpowiedzieć na pytanie, czy w takim świecie kręgosłup moralny człowieka jeszcze istnieje? "Skutki uboczne" zmuszają do głębokiej refleksji nad szaleństwem globalizmu i kapitalistycznej gospodarki w młodych demokracjach europejskich.

Głównym bohaterem dramatu Zelenki jest Jerzy Czejka (w tę rolę wcielił się Krzysztof Stroiński), fotograf, którego odważne zdjęcia cechują nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i zaangażowanie społeczno - polityczne. Jerzy prowadzi skromne i szczęśliwe życie z żoną Janą (Anna Radwan), niepracującą laborantką. W przeszłości działał na rzecz wolności i nadal znany jest ze swoich niezłomnych zasad moralnych. To człowiek nieprzekupny i lojalny.

Jerzy zostaje namówiony przez pracowników agencji reklamowej: Ewę (Magdalena Czerwińska) i Pawła (Bartłomiej Kotschedoff) do nakręcenia spotu reklamowego dla koncernu farmaceutycznego, który chce wprowadzić na rynek nowy lek. Ponieważ Jerzy chce zapewnić jak najlepszą opiekę ojcu żony, który przebywa w domu opieki, zgadza się wziąć udział w przedsięwzięciu. Jednak, aby agencja otrzymała zlecenie, niezbędna okaże się interwencja u szefa marketingu firmy farmaceutycznej. Jest nim przyjaciel Jerzego, Jan (Adam Ferency). Sprawy skomplikują się, gdy okaże się, że jeden ze składników nowego leku ma szkodliwy wpływ na pacjentów.

W rozmowie z Rzeczpospolitą reżyser Leszek Dawid opowiada, dlaczego zdecydował się wyreżyserować sztukę czeskiego autora: "Bawi mnie jego poczucie humoru - słynne czeskie autoironiczne spojrzenie na świat, pełne ciepła dla ludzkich słabości. "Skutki uboczne" to katalog niebanalnych, wyrazistych postaci. Długo zastanawiałem się nad realizacją tego tekstu Zelenki, bo jest bardzo deklaratywny, mówi wprost, że kapitalizm jest zły i że o kręgosłup moralny strasznie dziś trudno. Trzeba było szukać w nim niuansów i odcieni, by historia nie była tak jednoznaczna".

 / Fot. By Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl [Attribution, GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenPetr Zelenka studiował scenopisarstwo i dramaturgię na praskiej Akademii Filmowej. Tam stworzył swoje pierwsze scenariusze. Pracował jako dramaturg studia filmowego Barrandov. Jest twórcą scenariuszy do filmów takich jak: "Bracia Karamazow", "Rok diabła", "Samotni", "Guzikowcy" i wielu innych.

Premiera spektaklu w najbliższy poniedziałek (14.04) w Jedynce o godz. 20.20.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Teatru Telewizji.

Obsada:
Krzysztof Stroiński (Jerzy)
Anna Radwan (Jana)
Adam Ferency (Jan)
Magdalena Czerwińska (Ewa)
Bartłomiej Kotschedoff (Paweł)
Dawid Ogrodnik (Hanka)
Dorota Landowska (Michaela)

Autor: Petr Zelenka
Przekład: Krystyna Krauze
Reżyseria: Leszek Dawid
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
Kostiumy: Izabela Stronias
Muzyka: Bartosz Straburzyński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.