Facebook Google+ Twitter

"Skyfall". Kiedy niebo spada na głowę Bonda

Eklektyzm w klasyku kina akcji? Dlaczego nie! 23. Bond na pięćdziesięciolecie cyklu jest wyjątkowy. Dzięki Samowi Mendesowi.

 / Fot. Materiały promocyjnePodziwiany od 50 lat Bond, w najnowszym filmie nie zawodzi. Zmartwychwstaje, tkwi w troskach i rozterkach, strzela z najnowszej wersji Waltera PPK oraz starej "tatowej" dubeltówki, jeździ motocyklem po dachach stambulskiego bazaru, atakuje zbirów i terrorystów broniąc jasnej strony mocy.

Czytaj też: Co oznacza "Skyfall"?


Użyłem słowa eklektyzm w odniesieniu do "Skyfall", ponieważ fabularne zawijasy scenariusza stworzonego przez czterech panów (John Logan, Robert Wade, Patrick Marber i Neal Purvis) reżyser Sam Mendes okrasił nie-bondowską refleksją o przemijaniu, psychologiczną zadumą o wartościach, ideałach, tradycji i nowoczesności.

To chyba pierwszy film w serii, na którym takie piętno wywarł reżyser. Poprzednie opowieści realizowano w oparciu o kunszt rzemiosła, bez oczekiwań na indywidualność i osobowość reżyserską. Samą akcję dałoby się zmieścić w kilku zdaniach, ale pięćdziesięcioletni tytuł podobnie jak pięćdziesięcioletnia whisky zasługuje na szacunek.

"M" zostaje w "Skyfall" nazwana "Emmą", Bond mówi nieuzbrojonej na czas kąpieli dziewczynie, że bardziej podoba mu się bez Beretty (polski widz doceni moherowy wydźwięk), Aston Martin DB5 i rodzinny dom Bonda zostają unicestwione przez teraźniejszość.

Świetne zdjęcia i montaż oraz dźwięk to norma w produkcjach firmowanych nazwiskiem Broccoli. Muzyka Thomasa Newmana ilustrując jakże różne sytuacje i klimaty jest spójna i w żadnej chwili nie odbiega od głównego tematu.

W polskich kinach "Skyfall" będzie można zobaczyć od piątku.

A tak dla Bonda zaśpiewała Adele:


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.