Facebook Google+ Twitter

Słabe wyniki próbnej matury 2012. Czy poziom oświaty obniża się?

Piąta edycja próbnej matury z Operonem wykazała, że uczniowie klas maturalnych najlepiej radzą sobie z językami obcymi i wiedzą o społeczeństwie. Nie umieją za to fizyki, biologii, chemii i matematyki.

 / Fot. NieznanyGdyńskie Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, prezentując wyniki próbnego egzaminu maturalnego, wykazało słabe strony polskiej oświaty.

Tradycyjnie już kulą u nogi jest matematyka - aż 30,6 proc. uczestników testu nie zdałoby matury z tego przedmiotu, natomiast z języka polskiego - 18,7 proc. Bardzo słabo wypadł również egzamin próbny z chemii, biologii oraz fizyki. Najlepsi poloniści są w województwach: kujawsko-pomorskim, podkarpackim i pomorskim. Najwięcej do nadrobienia mają tegoroczni maturzyści z regionu opolskiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego.

Z rozwiązywaniem zadań i równań najlepiej poradzili sobie uczniowie z województwa pomorskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Do stuprocentowego wyniku końcowego wiele brakowało zaś uczniom z Lubuskiem, Świętokrzyskiem, Podlaskiem i Lubelskiem.

- Nie umiem powiedzieć, na ile obiektywne są te wyniki - zauważył długoletni dyrektor i nauczyciel matematyki Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie. - Uczniowie przystąpili do niego z marszu, bez odpowiedniego przygotowania - dodaje.

Nie ulega jednak wątpliwości, że poziom stale się obniża, a niechęć i bojaźń do obcowania z królową nauk uczniowie wynoszą już z domów. Nie trudno zauważyć też, że wielu uczniów, którzy winni pobierać naukę w szkole zawodowej, trafia do liceum ogólnokształcącego.

I w ten sposób koło się zamyka, a wynik z egzaminu próbnego i maturalnego idzie w świat. Przed maturzystami studniówki, zimowe ferie. W jakiej kondycji przystąpią do matury w piątek, 4 maja br.?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Sylwia
  • Sylwia
  • 26.02.2012 19:41

Czas zabrać się za naukę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.