Facebook Google+ Twitter

Słaby złoty spowoduje wzrost długów szpitali

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-09 07:17

"Gazeta Prawna" pisze, że ze względu na wahania kursów walut rosną ceny leków i sprzętu jednorazowego użytku. Wpływa to bezpośrednio na sytuację placówek ochrony zdrowia - alarmuje dziennik.

Dyrektorzy szpitali obawiają się, że słaby złoty nakręci ponownie spiralę zadłużenia. Narodowy Fundusz Zdrowia uspokaja i twierdzi, że jego sytuacja finansowa jest stabilna, a ściągalność składki zdrowotnej za styczeń nie była niższa od prognozowanej. Jak na razie nie ma więc mowy o obniżaniu jego planu finansowego na ten rok. Może się tak jednak stać, jeśli lutowe wpływy do NFZ będą niższe od zakładanych.

Skutki kryzysu zaczynają odczuwać za to placówki ochrony zdrowia. Dyrektorzy szpitali mówią głośno, że ten rok może być dramatyczny dla finansów placówek, którymi kierują. Z powodu osłabienia się kursu złotego już wzrosły ceny leków, podstawowego sprzętu oraz prądu i gazu, a w drugiej połowie roku może być jeszcze gorzej.

Tymczasem NFZ zapowiada, że nie zamierza podwyższać wyceny punktu medycznego. Oznacza to, że pomimo rosnących kosztów pieniędzy nie przybędzie. To z kolei zła informacja dla pacjentów, którzy nie mają co liczyć na krótsze kolejki do specjalistów i krótsze oczekiwanie na deficytowe świadczenia - pisze "Gazeta Prawna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.