Facebook Google+ Twitter

Ślad grodziska sprzed tysiąca lat zniknie pod betonem?

Bydgoszcz jest miastem, w którym niewiele się dzieje. Miasto, kilkakrotnie burzone przez rozmaite armie, ma niewiele zabytków. Tu nie ma czego oglądać. I nadal nie będzie, jeśli szybko nie zareagujemy.

Rycerze przed Urzędem Wojewódzkim. / Fot. Maciej WasilewskiW 1992 roku odkryte zostały w centrum miasta pozostałości po starych budowlach. Przez dwa lata archeolodzy prowadzili tam prace odkrywkowe. Z powodu braku pieniędzy na dalsze badania, prace przerwano. Nic się nie działo. 11 lat później teren został sprzedany. Nowy właściciel postanowił wybudować tu hotel. W trakcie prac odkryto jednak fundamenty budowli. Okazało się, ża mają ponad tysiąc lat i są jedyną pozostałością po grodzisku obronnym z XI wieku. Przesuwa to datę powstania Bydgoszczy o 400 lat.

U starosty. / Fot. Maciej WasilewskiI co w związku z tym? Nic. Resztki fundamentów wywieziono. Budowa trwa nadal. Przypominam, że dzieje się to w mieście, które ma bardzo mało zabytków. Na propozycje rekonstrukcji grodziska "in situ", za pieniądze z Unii Europejskiej, władze reagują nerwowo. W tej chwili robione są wykopy pod fundamenty eleganckiego prostopadłościennego hotelu i wszyscy zainteresowani mają nadzieję, że miejsce, w którym 1000 lat temu stało bydgoskie grodzisko, zostanie jeszcze przed nadejściem mrozów, zalane betonem i wkrótce wszyscy o sprawie zapomną.

Przy dawnym grodzisku. / Fot. Maciej WasilewskiW tej sytuacji, rycerze z Kujawskiej Braci Szlacheckiej wraz z pieszymi z "Białego Gryfa" oraz fechmistrzami z "Maksimusa" postanowili złożyć protest u wszystkich możliwych władz, od prezydenta począwszy na wojewodzie kończąc. Ponieważ zrobili to w strojach historycznych, w pełnym rynsztunku bojowym, manifestacja (nielegalna zresztą) zakończyła sie interwencją policji. Bydgoscy rycerze zajmują się rekonstrukcją historyczną, Odtwarzają stroje, broń z wybranych epok, Ćwiczą się w starych sztukach walki, przy okazji ucząc historii. Panowie ci od kilku lat próbują zrekonstruować jak to określają "skromne grodzisko rycerskie" będące dla nich siedzibą, miejscem ćwiczeń a dla u prezydenta Bydgoszczy. / Fot. Maciej Wasilewskimiasta żywym skansenem, stanowiącym niewątpliwie atrakcję turystyczną. Na nic się zdają argumenty, że gdyby tylko miasto zechciało, mogłoby dostać dofinansowanie takiej inwestycji w wysokości 98,5 procent kosztów, że takie przedsięwzięcia powiodły się np. w malutkiej Byczynie, nie wspominając o Poznaniu, czy Gdańsku. Napotykają wszędzie na mur. Nikt ich nie słucha.

Bo w Bydgoszczy nic nie może się udać. Chyba, że jest to protestacya rycerzy, która, choć nic nie przyniosła, przynajmniej ściągnęła przez chwilę uwagę mediów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Tu też można napisać parę kąśliwych kawałków :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konflikt między tymi dwoma miastami podtrzymywany jest sztucznie. Jest obecnie irracjonalny. Oba miasta nie są już portami rzecznymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z przedmówcą. Gdyby nie to, że się tu urodziłem i że czasem coś tu się - mimo oporu środowiska- udaje, to wogóle bym tu nie wracał. Mieszkałem w Warszawie, Gdańsku - za każdym razem jak tu wracam to czuje się jakbym wjechał w bagno sportowym samochodem. Kompletny brak wyobraźni połączony z niechęcią do jakiegokolwiek wysiłku. 80% decyzji jest podejmowanych na podstawie układów niecała reszta merytorycznie i tu jest problem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Bo w Bydgoszczy nic nie może się udać." za to zdanie, przepełnione pesypizmem, z chcęcią wlepiłabym Ci minusa. Jest takie... na pewno nie zachęca do odwiedzenia Twojego miasta!

+ za obywatelskość i interwencję. Trzymam kciuki za pozostałości bydgoskiego grodziska... pisz o nim dalej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Albo się okaże ze ktoś z władz ma udziały w hotelu

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) świetny temat, prawdziwy obywatelski tekst, ja wciąż nie mogę zrozumieć jak to jest możliwe, że po wykopaniu tak fantastycznego znaleziska trzeba jeszcze o nie walczyć. Nie mogę pojąć dlaczego nie może być tak by z automatu takie rzeczy - tereny były chronione.
Macieju informuj nas jak się ta sprawa dalej potoczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łatwiej jest nic nie robić, bo za to jeszcze nikt nikogo nie posadził.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspaniałe znalezisko, wielka szkoda, że włodarze miasta nie czują potrzeby zachowania dla potomności tego odkrycia... Oczywiście plus za świetny obywatelski tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pozwalam!!
Dobry, obywatelski tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jest to problem tylko Bydgoszczy, choćby budowa autostrad, dobrze, że przynajmniej zbiera się zabytki ruchome i robi dokumentację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.