Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20617 miejsce

Śladami Hauptmannów

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-10-23 13:10

W Szklarskiej Porębie wystawa malarstwa i prezentacja przewodnika. Noblista, pisarz i dramaturg Gerhart Hauptmann oraz jego rodzina mieli tak duży wpływ na miejsca, w których mieszkali, że powstał specjalny przewodnik po ich domach. Zaś pejzaże opisane w powieściach i dramatach można oglądać na wystawie prac Ivo Hauptmanna.

Obrazy Ivo Hauptmanna zdobiły ściany willi jego słynnego ojca, Gerharta. Można je będzie teraz obejrzeć na wystawie. / Fot. Nasze MiastoEkspozycja malarstwa zatytułowana jest „Śladami ojca”. To zbiór kilkudziesięciu akwarel i obrazów olejnych przedstawiających znane widoki Karkonoszy. Widać, jak bardzo w serce tej rodziny zapadły krajobrazy jagniątkowskie, okolice Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Dominują ujęcia willi Wiesenstein (Łąkowy Kamień), dzisiejszego muzeum pisarza w Jagniątkowie. Miejsca, w którym noblista przebywał z rodziną przez 40 lat. Gerhart Hauptmann bardzo dbał o rozwój malarskiej pasji syna. Umożliwił mu studia w najbardziej znaczących akademiach, między innymi w Berlinie i Paryżu. Wyprawiał do Włoch i Grecji. Ivo jako chłopiec mieszkał u ojca, a później gościł wielokrotnie w willi w Jagniątkowie. Uwiecznił to w swoich obrazach. Malował także portrety członków swojej rodziny. Wystawę akwarel, pasteli i obrazów olejnych Ivo Hauptmanna można oglądać w domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Także tam 26 października o godz. 17 zostanie zaprezentowany przewodnik literacki. Wolf-gang de Bruyna i Antje Johanning opisują w nim domy w Hiddendee, Erkner, Szklarskiej Porębie i Jagniątkowie, czyli miejsca, gdzie pisarz przebywał od narodzin do śmierci. Pisarz, zanim tu się osiedlił, mieszkał ze starszym bratem Carlem w Szklarskiej Porębie. Gerhart Hauptmann stworzył tu jedne ze swoich największych dramatów naturalistycznych: „Tkacze”, „Futro bobrowe” czy „Wniebowzięcie Hanusi”. Potem przeprowadził się do Jagniątkowa, a w Szklarskiej Porębie pozostał Carl Hauptmann. Doktor nauk filozoficznych i literat, który w swojej twórczości opisywał piękno Karkonoszy.
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.