Facebook Google+ Twitter

Śladami ludu Q`ero z podróżnikiem Romanem Warszewskim

"Czytelnik który sięgnie po tę książkę otrzyma fascynujące połączenie powieści podróżniczej, historycznej i – nie boję się tego określenia – powieści naukowo – detektywistycznej". (Dorota Abramowicz)

Roman Warszewski - wpis pamiątkowy czytelniczce. / Fot. Stefania Najsarek.W ostatnich tygodniach na rynku księgarskim ukazały się dwie pozycje autorstwa podróżnika i pisarza Romana Warszewskiego. Pierwsza z nich nosi tytuł „Wyprawa Vilcabamba – Vilcabamba. Śladami wojownika którego nie imał się czas”. Jest ona poniekąd kontynuacją wcześniejszej pt. „Q`ero – długowieczność na zamówienie”. Druga, to pierwszy na świecie album opisujący obrazami wyprawy autora do Ameryki Południowej.

Gdańscy miłośnicy twórczości Warszewskiego w październiku i listopadzie br. wielokrotnie mieli sposobność uczestniczenia w wieczorach autorskich promujących wspomniane pozycje.
Jedno z ostatnich spotkań odbyło się 6.listopada w Filii nr 6 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.Na miejscu była możliwość zakupu książek Romana Warszewskiego. / Fot. Stefania Najsarek.

Autor, z towarzyszącym mu uczestnikiem jednej z wypraw lekarzem Markiem Prusakowskim, zaprezentował niezwykle interesujący film traktujący o przebiegu poszukiwań i nawiązywania pierwszych kontaktów z członkami plemienia Q`ero. Szczegóły tej wyprawy opatrzone komentarzami podróżnika ,znajdują się w książce „Q`ero – długowieczność...”.

Roman Warszewski i Marek Prusakowski prowadzący spotkanie. / Fot. SAtefania Najsarek.Roman Warszewski podążając w kolejnej podróży śladami Inków, przedstawił także swoje dwie nowe książki.
We wstępie do pierwszej „Wyprawa Vilcabamba – Vilcabamba .Śladami wojownika którego nie imał się czas”, publicystka Dorota Abramowicz tymi słowy ją poleca: Czytelnik który sięgnie po tę książkę otrzyma fascynujące połączenie powieści podróżniczej, historycznej i – nie boję się tego określenia – powieści naukowo – detektywistycznej. Chociaż tematem „śledztwa” przeprowadzonego przez Romana Warszewskiego są losy i dokonania XVI-wiecznego inkaskiego wojownika Inki Paucara, to opowieść o układaniu historycznych puzzli czyta się lepiej od niejednego kryminału.

Jest to nader trafna kwalifikacja, bowiem w rezultacie przeprowadzonych badań i powiązania ich z historią, wykreowana przez Warszewskiego teoria nie budzi wątpliwości. Sekret długowieczności Q`ero został rozwiązany!

Otóż najazdowi hiszpańskich konkwistadorów wyposażonych w nowoczesny na owe czasy sprzęt bojowy Inkowie sprostać nie zdołali.
Po opanowaniu przez konkwistadorów ostatniej stolicy Inków Vilcabamby i wyparciu ich w głąb dzikiej selwy (dżungli), dzielny obrońca inkaskiej stolicy, generał i wizjoner Inka Paucar znalazł ratunek dla swojego ludu.
Militarne pokonanie najeźdźców zawiodło. Postanowił zastosować inną taktykę – przetrwać dzięki długowieczności. Z grupąUczestnicy spotkania autorskiego. / Fot. Stefania Najsarek. przywódców wyprowadził Q`ero w wysokie Andy, gdzie izolacja od cywilizowanego świata ustrzeże od chorób, a ekologiczne wyżywienie, czyste środowisko oraz ziołowe mikstury utrzymają członków społeczności w dobrej kondycji zdrowotnej.
Inka Paucar intuicyjnie wyprzedził współczesnych -wśród Q`ero żyje bodajże najliczniejsza grupa stulatków na świecie.

Warszewski zafascynowany życiorysem nieobecnego w historii, zapomnianego przez Inków, wojownika Paucara ożywił na stronach omawianej książki.
Wędrując z miłośnikiem Ameryki prekolumbijskiej Jarosławem Molendą pod opieką nieocenionej, wywodzącej się z inkaskiej szlachty rodziny Cobosów – przewodniczką Rosą, podróżnicy wydzierali selwie tajemnice nieistniejącej już cywilizacji.

Roman Warszewski, Marek Prusakowski i promowane książki. / Fot. Stefania Najsarek.Na kolejnych etapach najeżonego trudnościami szlaku, pozyskiwane od miejscowych informacje konfrontowali z materialnymi, mocno już zatartymi przez ekspansywną przyrodę śladami.

Trwająca około 2 miesięcy wyprawa ekipy Warszewskiego przemierzyła trasę od peruwiańskiej stolicy Vilcabamba po ekwadorską Vilcabambę, wszędzie napotykając dowody obecności Inki Paucara.

W tej pasjonującej książce, która niewątpliwie powiększy liczbę bestselerów na koncie Romana Warszewskiego, autor opowiedział o losach wyjątkowego człowieka – człowieka, dzięki któremu przetrwało inkaskie plemię Q`ero.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Vilcabambę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto dodać, że peruwiańską Vilcambę w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia odkrywał Tony Halik wraz z Elżbietą Dzikowską :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.