Facebook Google+ Twitter

Śladami papieża Benedykta XVI na rowerze

Już kilka miesięcy po wyborze kardynała Ratzingera na papieża, w jego rodzinnej okolicy powstała trasa rowerowa - Benediktweg (Droga Benedykta). Trakt o długości 248 km dedykowany jest pielgrzymom i zarazem miłośnikom dwóch kółek.

Oznakowanie trasy rowerowej śladami Benedykta XVI, Benediktweg. / Fot. Joanna CzuprynaDroga Benedykta, otwarta 17 sierpnia 2005 roku, prowadzi przez kilkanaście miejscowości powiązanych z latami dzieciństwa i młodości Josepha Ratzingera, który pochodzi z południowo-wschodniej Bawarii w Niemczech. Trasa, ze względu na długość (248 km) polecana jest przede wszystkim rowerzystom-pielgrzymom. Na jej pokonanie, ze zwiedzaniem, najlepiej przeznaczyć ok. 5 dni. Bawarczycy słyną z gościnności i w wielu miejscowościach można znaleźć niedrogie kwatery prywatne lub pensjonaty. Polacy, ze względu na osobę Jana Pawła II, są szczególnie życzliwie przyjmowani, a gospodarze, jeśli tylko język na to pozwoli, chętnie dzielą się opowieściami.

Obrazy wotywne przy kaplicy Matki Boskiej w Altötting / Fot. Joanna CzuprynaTrasa rowerowa śladami Benedykta XVI tworzy pętlę, której początek i koniec znajdują się w miejscowości Altötting (na poprawną wymowę [alt-yting] miejscowi zwracają dużą uwagę). Rozpowszechniony od ponad tysiąclecia kult Matki Boskiej, a także cel wielu pielgrzymów pozwala przyrównać tą bawarską miejscowość do polskiej Częstochowy, Lourdes we Francji czy Fatimy w Portugalii. Na centralnym placu znajduje się niewielka kaplica Matki Boskiej (Gnadenkapelle), w której znajduje się statua Czarnej Madonny. Podanie głosi, że w 1489 roku matka przyniosła tu ciało swojego trzyletniego syna (w niektórych wersjach córki), który utonął w nieszczęśliwym wypadku w wodach Mörnbach. Dzięki jej modłom i wstawiennictwu Najświętszej Panienki dziecko ożyło. Odtąd zaczęły ściągać tu rzesze pielgrzymów, a o ich intencjach świadczą setki obrazów wotywnych w dobudowanych podcieniach wokół kaplicy. W 2006 roku, podczas pielgrzymki do rodzinnych stron, Benedykt XVI pozostawił tu swój pierścień biskupi, który można zobaczyć dzisiaj na berle Czarnej Madonny.

Statua Jana Pawła II w Altötting. / Fot. Joanna CzuprynaWarto wspomnieć, że w 1980 roku z wizytą gościł tu również nasz papież, Jan Paweł II. Wydarzenie to upamiętnia m.in. pomnik z brązu naszego rodaka, usytuowany na fasadzie sali kongregacyjnej, ale przede wszystkim zasadzona przez niego "lipa papieska" na głównym placu. To pod nią znajduje się początek i koniec trasy rowerowej.

Ze swojego dzieciństwa i lat młodości Joseph Ratzinger wspomina liczne przeprowadzki do różnych miejscowości, przez które wiedzie szlak rowerowy. 14 km od Altötting, w Marktl am Inn 16 kwietnia 1927 roku przyszły papież przyszedł na świat. Można tam obejrzeć dom jego narodzin, kościół w którym został ochrzczony, a także, w miejscowym muzeum, liczne pamiątki i przedmioty do niego należące. Kolejne, godne polecenia, przystanki na trasie to Tittmoning (tam kilkuletni Joseph miał powiedzieć na widok purpury arcybiskupa prowadzącego sakrament bierzmowania "ja też będę kardynałem"), Traunstein ("miasto ojca" i nauka w miejscowym gimnazjum "Tu uczono jeszcze z całą surowością łaciny, za co całe moje życie jestem wdzięczny"), czy Herrenchiemsee (przepięknie położona miejscowość, w której Joseph Ratzinger i jego brat Georg, również duchowny, świętowali swoją pierwszą prymicję).

Bawarski krajobraz, wyjazd z Tüßling. / Fot. Joanna CzuprynaOstatnim przystankiem przed powrotem do Altötting jest Tüßling, znany z XVI-wiecznego, imponującego zamku. Trasa papieska ułożona i przedstawiona została bowiem nie tylko pod kątem biografii Benedykta XVI, ale również by ukazać piękno bawarskiego krajobrazu, docenić pracę rolników i poznać różnorodne zabytki. Renesansowy pałac w Tüßling jest tylko jednym z przykładów świadczącym o bogatym dziedzictwie kulturowym regionu. Obiekt jest w prywatnym posiadaniu i nie można go zwiedzać, ale jego właścicielka hrabina Stephanie Bruges von Pfuel zaprasza chętnych do ogrodów a także na liczne koncerty, których nie powstydziłaby się żadna europejska metropolia (Tüßling liczy 3,2 tys. mieszkańców). Występowali tu między innymi Chris de Burgh, Joe Cocker, Elton John, a w maju tego roku zagra na swoich skrzypcach David Garrett.

Droga Benedykta ma swoją stroną internetową, opracowaną również po polsku. Podobnie wiele miejscowości położonych na szlaku ma w swoich prezentacjach zakładki lub krótkie info dla polskich turystów.
www.benediktweg.info

Joanna Czupryna
Viator Polonicus

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesująca propozycja dla rowerzystów ... naturalnie na lato. Może się tam wybiorę, ale chyba nie rowerem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.