Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31023 miejsce

Śladem dzikich wysypisk po zielonej Rudzie

„Góra śmieci nie została, ani znaleziona, ani zebrana. Jako rzecz nieodwracalnie odrzucona jest ona w rzeczywistości nieodkrytym, niezdefiniowanym, nie pożądanym i niezbadanym terytorium przyszłości.” (Derek Beiley)

 / Fot. .
Dzikie wysypisko w pobliżu Szkoły Podstawowej Nr 15 w Rudzie Śląskiej / Fot. Agnieszka KominekPromienie wiosennego słońca zachęcająco przedzierające się przez szybę w pracy oraz fakt zbliżającego się szybkimi krokami pierwszego majowego weekendu zachęcały, by tuż po godz. 16 zrzucić swój pracowniczy „mundurek” przebrać się w sportowe ubrania i ruszyć na pierwszy tak długo wyczekiwany wiosenny spacer. Okazuje się, że nie trzeba się daleko oddalać od Rudy Śląskiej, by poczuć się zjednanym z naturą.

W ciągu ostatnich kilku lat dużo się zmieniło. Działania wielu organizacji pozarządowych pozwalają nam mieszkańcom poznać miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych oraz znaczeniu historycznym. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w przewodnikach - w opisach ścieżek dydaktycznych „Ruda a zielona” pod redakcją Adama oraz Barbary
Podgórskich z Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew, którzy opisują kilkanaście różnych ścieżek przyrodniczo-historycznych do zwiedzania pieszego lub na rowerze.
Las w Kochłowicach / Fot. Agnieszka Kominek
Niestety, oprócz walorów przyrodniczych oraz zdobytej wiedzy historycznej, można przekonać się również o „bogactwie” naszych mieszkańców, którzy pomylili miejsca zielone ze składowiskiem odpadów. Takie można odnieść wrażenie wchodząc np. do lasu w Kochłowicach i nie trzeba wcale daleko się zagłębiać… dla chętnych do odbioru są opony samochodowe, dwa telewizory, tapicerka samochodowa.

Las w Kochłowicach / Fot. Agnieszka KominekW Nowym Bytomiu, przy ogródkach działkowych POD ROD „Ziemia Bytomska”, przy ulicy Czarnoleśnej, tuż za garażami na nasypach kolejowych oraz w pobliskim lasku jest do odbioru lodówka, styropian oraz wata szklana i para adidasów i inne odpady typu butelki szklane, butelki PET, gruz.

Na Halembie, obok pięknego boiska przy Szkole Podstawowej Nr 15, przy bramie od strony zachodniej, obok ogródków działkowych, gdzie również znajduje się las, można znaleźć gruz oraz odpady komunalne: butelki PET, butelki szklane, itp. Od jednego z działkowców dowiedziałam się, że jeszcze nie tak dawno na pobliskiej łące, gdzie obecnie znajdują się śmieci można było spotkać ropuchy szare i zielone, grzebuszki ziemne, kumaki, traszki, żaby rzegotki, jaszczurki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

myślę, ze dużo wody upłynie zanim społeczeństwo zacznie szanować własna przyrodę i siebie nawzajem. I raczej nie liczył bym na to, że ludzie zarabiający 1000 zł miesięcznie będą wydawali 50zł na śmieciarkę skoro mogą "za darmo" wywalić wszystko do przydrożnego rowu. A z drugiej strony mamy totalny brak szacunku do grosza "leżącego" niemalże pod nogami. Co roku po każdym weekendzie zbieram setki puszek po piwie z niewielkiego odcinka brzegu Wkry gdzie mam przyjemność mieszkać latem. Hordy weekendowych letników jak stada dzików ryją co tydzień nowe dziury i wrzeszcząc w niebogłosy znaczą swoje kilkugodzinne terytorium stertami wszelakich odpadków. I żadna policja, sołtys, straż leśna ani wodna nie są w stanie nic z tym zrobić. Edukacja społeczeństwa potrwa jeszcze wiele lat. Nic na to nie poradzimy. Tymczasem powinny się tym zająć odpowiednie służby, a ja i tak będę sprzątał swój kawałek brzegu rzeki. Bo zwierzęta same po sobie nie posprzątają... nawet te podobne do ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki za ten link przyda się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięć filarów programu naprawczego tutaj - http://www.google.pl/#hl=pl&q=Pi%C4%99%C4%87+filar%C3%B3w+programu+naprawczego&lr=&aq=&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=5d687387a158a0e1

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie jest problem kar, które nominalnie są zapisane - ale przecież nie będzie każdego lasku pilnował strażnik... Trzeba sobie zadać pytanie - a dlaczego w Niemczech nie spotyka się odpadów? Aby więcej zrozumieć przyczyny polskiego zaśmiecenia - trzeba do wyszukiwarki www.google wkleić hasło - program naprawczy dla polskiej gospodarki odpadami komunalnymi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brakuje kar za zaśmiecanie środowiska. Denerwuje mnie to jak również odchody po pieskach, szczególnie w miejscach , ggdzie bawią się dzieci. Nie wiem czy to jest polska specjalność. Trochę wędrowałam po lasach w Niemczech i muszę przyznać, że nie natrafiłam na żaden porzucony odpadek. Dowiedziałam się również, że nie ma tam akcji sprzątania świata, po prostu nie śmiecą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.