Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5704 miejsce

Ślady historii, czyli getto w Będzinie

D 1943 roku w Będzinie mieszkało 30 tys. Żydów. Dzisiaj jest to jedno z wielu zaniedbanych i brzydkich miast w województwie śląskim, w którym zatrzymał się czas. I jakoś nie chce ruszyć do przodu, mimo że Będzin wcale nie leży na Śląsku.

Będzin, okolice zamku. / Fot. Wojciech Domachowski Położony na obrzeżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, od południa sąsiaduje z Sosnowcem, a od zachodu z Czeladzią. Główną atrakcją turystyczną Będzina jest zamek, którego początki sięgają IX wieku.
Jak wiele śląskich miast, Będzin pełen jest zabytkowych kamienic, które od wielu lat czekają na renowację, choć biorąc pod uwagę stan techniczny niektórych budynków, raczej trzeba się liczyć z rozbiórką.

Choć szkołę średnią i studia ukończyłem w Sosnowcu, a podczas edukacji szkolnej nawet zabrano nas na wycieczkę do zamku w Będzinie, to jednak o społeczności żydowskiej zamieszkującej miasto do 1943 roku, nie usłyszałem od nauczycieli ani słowa. Dzisiaj sporo informacji zarówno o historii będzińskich Żydów, jak i zagładzie getta, można znaleźć na stronie internetowej miasta Będzin www.bedzin.pl.

Okolice ul. Rybnej, Będzin / Fot. Wojciech DomachowskiHistoria obecności Żydów w Będzinie sięga średniowiecza. Do drugiej wojny światowej Będzin był jednym z miast Zagłębia, w którym większość populacji stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego. Przed drugą wojną światową istniał tu klub piłkarski Hakoah, jeśli zaś chodzi o udział Żydów w życiu politycznym i społecznym miasta, w 1917 r., wszyscy z dwudziestu trzech radnych zasiadających w Radzie Miasta byli pochodzenia żydowskiego.

Getto w Będzinie założono w maju 1942 r. i w odróżnieniu od getta warszawskiego, nie był to teren oddzielony od aryjskiej strony murem, lecz drutem kolczastym. Tym samym, nie był to obszar całkowicie odizolowany. Getto będzińskie sąsiadowało z sosnowieckim, a mieszkańcy byli zmuszani do pracy w fabrykach i zakładach rzemieślniczych, znajdujących się poza gettem. Transport do miejsca pracy przymusowej odbywał się oczywiście pod eskortą. Pierwszego sierpnia 1943 r. rozpoczęła się likwidacja getta, poprzedzona licznymi ulicznymi egzekucjami oraz spaleniem synagogi, z modlącymi się wewnątrz wiernymi. Akcja likwidacji getta została zakończona po tygodniu.

Nowobogackie kolumny w stylu jońsko-swojskim. / Fot. Wojciech DomachowskiTen plakat być może pamięta jeszcze getto będzińskie. / Fot. Wojciech DomachowskiTak dzisiaj wygląda teren, na którym w okresie 1942-43 znajdowało się getto będzińskie. / Fot. Wojciech Domachowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Artykuł bardzo ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przegiął Pan..wszystko na ten temat. Zgadzam się z Panią Lidką i Panem Tomkiem, Patrze obiektywnie na sprawę i wcale się nie dziwię reacji Redakcji. Panią Lidkę powinien Pan przeprosić. To nie jest ok!!! nawet gdyby w mod. siedziało 5 praktykantów. Koniec tematu- wkurzyłam się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry artykuł. Ale powinno się wyrzucić te wcześniejsze komentarze. Przecież doszliście do porozumienia i jest ok. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.