Facebook Google+ Twitter

Śląscy artyści niepełnosprawni docenieni

Współautorzy: Barbara Podgórska

W Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, podczas uroczystej gali, podsumowano XLIII Rudzką Jesień, doroczny Konkurs Twórczości Nieprofesjonalnej. Impreza ma wymiar regionalny. Prestiżowe nagrody przypadły artystom niepełnosprawnym.

 / Fot. Barbara PodgórskaDają dowody nie tylko niezwykłego talentu, ale przed wszystkim hartu ducha i wrażliwości serca.
W dziedzinie malarstwa, jedno z czterech równorzędnych wyróżnień, zdobył Michał Kaczmarek za pracę "Japonka" w technice akrylu.

Michał jest głuchoniemy i niedowidzi. Choruje na cukrzycę. Uczestniczy w Warsztatach Terapii Zajęciowej Dąbrowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Otwarte Serca" w Dąbrowie Górniczej.

 / Fot. Barbara Podgórska- Chodzi na zajęcia trzy razy w tygodniu - mówi Anna Awłasewicz-Madejska, opiekunka artystyczna. - Najbardziej lubi tworzyć ceramikę artystyczną, ale znakomicie sprawdza się grafice i malarstwie.

Do tego samego ośrodka uczęszczał do niedawna Robert Boroń, laureat wyróżnienia za obraz "Śląskie miasteczko". Jest upośledzony intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Jego pasję stanowi haftowanie metodą haftu krzyżykowego. Malarstwem zajmuje się "z doskoku".

 / Fot. Barbara PodgórskaFranciszek Kurzeja ma 74 lata. Był górnikiem w kopalni Katowice. Stracił obie nogi wskutek powikłań miażdżycy. Tworzy nieomal od dziecka. Zakładał katowicką grupę twórczą „Gwarek’ 58”, równie znaną obok głośnej Grupy Janowskiej, czy nieistniejącej już Grupy Bielszowickiej. Na swoim koncie ma niemało nagród i wyróżnień. W tegorocznej Rudzkiej Jesieni przypadła mu II nagroda w kategorii grafiki, za pracę "Apokalipsa według Świętego Jana".

Rudzianin, Jan Hanak głównie rzeźbi w drewnie. W zeszłym roku zdobył I nagrodę za rzeźbę przedstawiającą Jana Pawła II. Obecnie odebrał Nagrodę Publiczności, przyznaną mu w wyniku tajnego plebiscytu widzów za pracę "Duet: Gitara i akordeon". Takie dowody uznania, wszyscy bez wyjątku artyści, cenią sobie najbardziej.

 / Fot. Barbara PodgórskaSwoje prace przesłał na konkurs także Grzegorz Tokalski, mieszkający w Nowym Bytomiu. Olejne płótna nosiły poetyckie tytuły: Cynamonem do poduszki, Waniliowe zaśnięcie oraz Irysowe afirmacje. Z zawodu piekarz, nie pracuje z powodu niepełnosprawności ogólnej Jest podopiecznym
Środowiskowego Domu Samopomocy w Halembie. - Szkoda, że prace Grzesia nie zyskały aplauzu jurorów - żałuje terapeutka Krystyna Lorkowska. Ale Grzegorz i tak ma powody do dumy. Prezentował swoje obrazy w Mikołowie. Jest przede wszystkim poetą. Znamy się z Klubu Literackiego ”Barwy”. Grzegorz ma w dorobku autorski tomik poetycki pt. „W oknach cichych pszenic” oraz wiersz zamieszczony w almanachu „Ziemia Druid”. Niebawem będzie też w antologii wierszy wszystkich rudzkich poetów, którą powoli składamy.
 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara Podgórska


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla wszystkich! Sztuka nie powinna selekcjonować ludzi a łączyć. Świetna inicjatywa i piękne prace.

Komentarz został ukrytyrozwiń

sztuka doskonała , aby tak dalej i proszę nie skierowac tym ze jestes osobą niepełnosprawną , sztuka jest sztuką .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla wszystkich laureatów:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.