Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32868 miejsce

Śląsk buduje drugą autostradę

Prawdopodobnie już za cztery lata Gliwice i Zabrze będą jednymi z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce i Europie środkowej. W Katowicach w poniedziałek podpisano kontrakt na budowę pierwszego odcinka autostrady A1 na terenie woj. śląskiego.

Budowa Drogowej Trasy Średnicowej w Katowicach. Fot. Arkadiusz Ławrywianiec Dziennik Zachodni / Fot. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku. Pierwszy etap inwestycji, łączącej gliwicką Sośnicę z węzłem Bełk ma mieć 15,4 km długości i po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Koszt - ponad 800 mln zł. 83 procent kosztów pokryte zostanie z funduszu spójności Unii Europejskiej.

W przyszłości droga poprzez Rybnik ma dojść do granicy z Czeską Republiką w Gorzyczkach, gdzie płynnie przejdzie w czeską autostradę D1, prowadzącą przez Morawy do Brna i dalej do Wiednia.

Autostrada A2 będzie nosić imię Jana III Sobieskiego?

Od strony północnej autostrada ma przebiegać wzdłuż granic Zabrza i Gliwic. Na tym odcinku powstaną dwa ważne węzły drogowe. Jeden na wysokości zabrzańskiego Maciejowa, w miejscu przecięcia się A1 z budowaną właśnie Drogową Trasą Średnicową - wewnętrzną autostradą Aglomeracji Śląskiej. Drugi, gigantyczny, trzypoziomowy węzeł, powstanie w wyniku skrzyżowania się autostrad A1 i A4 oraz DK z Gliwic do Tychów. Będzie to jedyne tego typu skrzyżowanie w Europie Środkowej. Następnie trasa ma od strony zachodniej i północnej ominąć Bytom i przebiegać w okolicy międzynarodowego portu lotniczego w Pyrzowicach, i dalej do Częstochowy.

Czy Polacy oprotestują płatne autostrady?

Cały śląski odcinek A1 będzie miał 166,8 km długości i według zapewnień ministra transportu Jerzego Polaczka, ma być gotowy do 2010 r. Drogę wybuduje greckie konsorcjum J & P Avax, które buduje drogi w Grecji, Libii i Irlandii, a w Polsce w okolicach Lublina. Autostrada A1, zgodnie z ustawą, ma być płatna, jednak głośno mówi się, by na odcinku z Gliwic do Bytomia była bezpłatna, gdyż stanowić będzie jednocześnie zachodnią obwodnicę aglomeracji.

Od ponad roku trwa budowa drugiego odcinka autostrady A1, między Gdańskiem a miejscowością Nowe Marzy. Nitka północna i południowa A1 "spotkają się" gdzieś około 2012, 2013 r. w województwie łódzkim.

Strona północnego odcinka A1Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.