Facebook Google+ Twitter

Śląsk - centrum zrównoważonej turystyki postindustrialnej

Współautorzy: Barbara Podgórska

13 kwietnia w Zabrzu toczyła się VIII międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna: "Dziedzictwo przemysłowe w polityce turystyki zrównoważonego rozwoju".

 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara PodgórskaZabrze wysuwa się na czoło polskich miast wykorzystujących szansę turystyki poprzemysłowej. Na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego znajdują się aż cztery unikatowe obiekty zabrzańskie, dwa skanseny górnicze "Guido" i "Królowa Luiza", szyb Maciej oraz Muzeum Górnictwa Węglowego.

Znaczenia konferencji, w której uczestniczyły delegacje 23 państw europejskich oraz z Izraela, podkreślił fakt, że odbywała się ona w ramach zwalanej przez Światową Organizację Turystyki, 52. sesji Komisji Regionalnej ds. Europy, w której biorą udział przedstawiciele ministerstw odpowiedzialnych za turystykę w poszczególnych państwach.

Otwarcia konferencji dokonała Katarzyna Sobierajska, podsekretarz stanu ds. turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Zauważyła, że śląskie zabytki postindustrialne zaliczane są do najcenniejszych w Europie. W podobnym tonie wypowiadał się Jerzy Gorzelik, wicemarszałek Województwa Śląskiego, mówiący o śląskich ikonach przeszłości oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, zafascynowana tym, że myśl ludzka na przestrzeni wieków wykreowała tak wspaniale pomniki kultury przemysłowej.

Konferencję otwierało oficjalnie również wystąpienie Taleba Rifai, sekretarza generalnego Światowej Organizacji Turystyki (United Nations World Tourism Organization - UNWTO), jednej z najważniejszych i najliczniejszych wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych w ramach ONZ. Zrzesza ona ponad 150 państw reprezentowanych przez turystyczne organizacje rządowe.
Wprowadzenia do dyskusji dokonał Sławomir Ratajski, sekretarz generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO, podkreślając, że zrównoważona turystyka, związana z dziedzictwem przeszłości pozwala zachować genius loci miejsc.

Następnie Henryk Handszuh, przewodniczący Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki, które nota bene mieści się też w Zabrzu, zaprezentował wyniki badań, przeprowadzonych przez UNWTO, zgłębiających problem, jak dziedzictwo przemysłowe jest uwzględniane w narodowych politykach turystycznych różnych krajów.

Zasadnicza część konferencji została przeznaczona na omawianie analiz przypadków i pokazywanie najlepszych praktyk. Nie zbrakło tak interesujących wystąpień, jak Viktora Karpova z Ukrainy o przekształcaniu byłych ukraińskich baz wojskowych w muzea, czy Olega Panasyuka z Rosji o rosyjskiej turystyce w przestrzeni kosmicznej.
 / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara Podgórska / Fot. Barbara Podgórska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zabrze potrafi! Inne miasta Śląskie też mają ogromny potencjał do zagospodarowania wielu obiektów postindustrialnych, ale... nie ma woli u temu. Lepiej budować aquaparki, łożyć na kontrowersyjne inwestycje niż na coś naprawdę cennego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.