Facebook Google+ Twitter

Śląsk między wierszami. Inauguracja Tygodnia Kultury Śląska

Już po raz 17. młodzież klas dziennikarskich z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach, organizuje „Tydzień Kultury Śląska”. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objął m.in prezydent miasta Katowice, Piotr Uszok.

W dniach 25- 29 października, w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika odbywać się W tym roku nagrodę Koła Miłośników odebrała Magdalena Piekorz / Fot. Paweł Kiliańskibędzie XVII Tydzień Kultury Śląska. Impreza ma na celu propagowanie kultury, gwary śląskiej oraz obyczajów panujących na górniczej ziemi.

- Bardzo się cieszę, że imprezy tego typu są organizowane przez młodzież. Pamiętam jak ja chodziłem do szkoły, a gwara śląska była tępiona przez nauczycieli i dyrektora. Jak pani
doktor mówiła podczas wykładu, język śląski kojarzy się z marginesem społeczeństwa. Dobrze, że nasza młodzież obala ten mit- powiedział Mirosław Szołtysek, gwiazda śląskiej estrady, który zgodził się wystąpić w ramach Tygodnia Kultury Śląska.

Podczas uroczystej inauguracji TKŚ, młodzież wspominała wybitnego śląskiego pisarza, dra Feliksa Steura oraz tragicznie zmarłą w katastrofie smoleńskiej Krystynę Bochenek, absolwentkę liceum im. Kopernika. Na sali nie mogło zabraknąć rodzin dwóch niezwykle ważnych śląskich postaci. Po chwili zadumy, przyszedł czas na występ zespołu „Katowiczanie” oraz
Występ zespołu "Katowiczanie" / Fot. Paweł Kiliańskikwartetu smyczkowego Filharmonii Śląskiej.

- Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie! Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was w zeszłym roku podczas naszego spotkania i ta nagroda jest tego dowodem - powiedziała dyrektor „Silesia Film”, Magdalena Piekorz, która odebrała nagrodę specjalną Koła Miłośników Śląska.

W najbliższym tygodniu, młodzież „Kopernika” będzie brała udział w licznych spotkaniach
z ludźmi ze świata kultury, muzyki i literatury. Zaproszenie przyjęli m.in. Ireneusz Dudek- pomysłodawca i organizator Rawa Blues Festiwal, aktor Robert Talarczyk, Wojciech Kuczok czy Julian Gembalski.

Honorowy patronat nad XVII Tygodniem Kultury Śląska objął prezydent miasta Katowice, Piotr Uszok oraz arcybiskup metropolita katowicki, ks. Damian Zimoń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A jakieś degustacje będą? Ostatnio jadłam pyszne kluski śląskie. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.