Facebook Google+ Twitter

Śląsk: Młodzież nie jest dumna ze swojego pochodzenia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-18 22:50

Młodzież z województwa śląskiego nie jest dumna ze swojego pochodzenia - wynika z badania przeprowadzonego wśród 4 tysięcy uczniów szkół średnich w ramach projektu "Ja Ślązak, ja Polak, ja Europejczyk".

Dr Tomasz Nawrocki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, ocenia wyniki badań jako niepokojące. Jak podkreśla, smutne jest to, że młodzi nie znają historii swojego regionu, nie są zakorzenieni w tradycji lokalnej, a problem śląskości nie jest dla nich istotnym układem odniesienia.

Brak poczucia przynależności do regionu to bardzo poważny problem - przekonuje dr Adam Bartoszek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Jego zdaniem polonocentryczny program szkolny, który sprowadza się do czysto symbolicznego mówienia o patriotyzmach, nie przekłada się na realne zaangażowanie młodych ludzi. Towarzyszy temu niski poziom zainteresowań uczniów tą tematyką. Brakuje także politycznego zakorzenienia lokalnych programów, które wzmacniałyby regionalną kulturę - uważa dr Adam Bartoszek.

Konferencja "Tożsamość 2009" zorganizowana została w związku z obchodami Roku Wojciecha Korfantego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No właśnie, polonocentryczny program nauczania niszczy różnorodność, sprowadzając regiony do wspólnego, nijakiego mianownika, a przecież różnorodność tożsamościowa obywateli to bogactwo państwa. Precz z centralizmem warszawskiej biurokracji i sztuczną, narzuconą socjotechnologią kreującą nijakich ludzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.