Facebook Google+ Twitter

Śląsk obchodzi 87 rocznicę III powstania

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-03 08:26

W Katowicach odbędą się Uroczystości Święta Narodowego 3 Maja oraz 87 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Ich uczestnicy złożą (o 10.00) kwiaty pod pomnikiem dyktatora Powstania Wojciecha Korfantego. Pół godziny później w katowickiej katedrze mszę świętą za Ojczyznę z oprawą artystyczną Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" odprawi Metropolita Katowicki arcybiskup Damian Zimoń.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Pomnik Powstańców Śląskich gdzie po złożeniu meldunku, odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi na maszt, wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia i odbędzie się uroczysty apel poległych. Po złożeniu kwiatów odegrana zostanie "Rota" a uroczystość zakończy defilada i musztra paradna.

Głównym organizatorem powstania była Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska. Decyzję o jego rozpoczęciu podjęto mimo sprzeciwu rządu polskiego. Powstanie wybuchło, gdy Komisja Międzysojusznicza przedstawiła projekt przyznania Niemcom prawie trzech czwartych obszaru plebiscytowego.

Największe walki trwały na Opolszczyźnie. Główną bitwę stoczono u stóp góry św. Anny, pod Strzelcami.
Brała w nich udział kompania katowicko-bogucka sformowana z górników kopalni „Ferdynand" oraz robotnicy z osiedli podmiejskich, znajdujący się w składzie katowickiego pułku powstańczego im. Henryka Dąbrowskiego. Katowice i inne wielkie miasta przemysłowe na tym obszarze, były blokowane przez powstańców.

Powstanie zakończyło się 5 lipca 1921 roku. W wyniku decyzji Głównych Państw Sprzymierzonych, które podpisały traktat wersalski, po zasięgnięciu rady w Lidze Narodów, dokonano podziału Górnego Śląska. Katowice wraz z całym powiatem znalazły się w granicach Polski.


M. Barasińska/zr

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.