Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17798 miejsce

Śląsk: Projekt "Nowych Gliwic" konkurencją dla Katowic

Na ponad 15 ha w centrum Gliwic wśród modernistycznych obiektów po nieistniejącej kopalni "Gliwice" powstaje nowoczesne centrum nauki i biznesu, które może przejąć od Katowic część najważniejszych funkcji w aglomeracji śląskiej.

Wizualizacja architektoniczna obiektu / nowegliwice.pl / Fot. Materiały inwestora Na terenie o powierzchni 15,86 ha znajdującym się w okolicy ulicy Bojkowskiej w Gliwicach, zaledwie dwa kilometry od starówki, ma powstać m.in. strefa aktywności gospodarczej, inkubator przedsiębiorczości, oraz Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości.

Projektowi osobiście przygląda się wojewoda śląski Janusz Moszyński, który wyraził nadzieję, że w Gliwicach, mieście gdzie znajduje się najlepsza, zaraz po Politechnice Warszawskiej, uczelnia techniczna w Polsce powstanie również uczelnia humanistyczna.

Niestety, wiele obiektów typowo przemysłowych, jak na przykład zabytkową wieżę widokową nie będzie można już zrewitalizować, gdyż zostały wyburzone już kilka lat temu. Projekt jednak imponuje rozmachem i przewyższy, być może, nawet plany rewitalizacji kopalni "Katowice" dla celów nowego Muzeum Śląskiego. Duża część inwestycji w Gliwicach już została zakończona a kolejne pomysły właśnie są zatwierdzane. Inwestycja finansowana jest ze środków programu Phare oraz budżetu Nieistniejąca już kopalnia Gliwice, na terenie której zrealizowany zostanie projekt / Fot. Materiały inwestora i Urzędu MiastaMiasta Gliwice. Głównym wykonawcą robót adaptacyjnych jest grecki koncern budowlany J&P Avax S.A, który wybudował m.in. Stadion Olimpijski w Atenach. Planowane otwarcie kompleksu jest przewidziane na 30 czerwca.

Tymczasem władze Politechniki Śląskiej postulują również kolejny, podobny projekt - utworzenie w Gliwicach "Technoparku" - obszaru na podobieństwo kalifornijskiej Krzemowej Doliny. Czy jest to kolejny dowód na to, że Gliwice, miasto najmocniej konkurujące z Katowicami o prymat w aglomeracji zyskują coraz mocniejszą pozycję? Pierwszym jest fakt, że to tutaj znajduje się siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Za dwa lata będzie to jedyne miasto położone na skrzyżowaniu dwóch europejskich autostrad. Miasto również jako jedyne na Śląsku wdraża na szeroką skalę projekt rewitalizacji obiektów poprzemysłowych dla celów mieszkalnych. W dawnym spichlerzu, powstaną lofty. Będą różniły się od tych w Łodzi i Warszawie industrialnym klimatem. Gliwice za sumę ok. 200 mln złotych wybudują także halę widowiskowo-logo / Fot. logo projektusportową "Podium" na 15 tys. widzów, która gotowa ma być na rozgrywane w Polsce w latach 2009 - 2012 imprezy rangi mistrzowskiej. Pomysł budzi sporo kontrowersji w Katowicach, gdzie obawiają się marginalizacji słynnego Spodka.

Na okres wakacyjny planowana jest natomiast kampania reklamowa, zachęcająca do studiowania i zamieszkania w Gliwicach. Kampania głównie będzie prowadzona w obleganych w tym okresie miejscowościach nadmorskich.

A jak to się ma do pomysłu połączenia miast regionu w jedną, silną metropolię? Wśród specjalistów przeważa jednak opinia, że zdrowa konkurencja "wewnątrzmiejska" wyjdzie regionowi tylko na dobre...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Adrian Anders
  • Adrian Anders
  • 16.08.2012 22:50

Oczywiście zamiast Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości powinno być Wyższa Szkoła Złodziejstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.09.2008 08:33

Dzieje się dzieje, patrz też na takie Zawisza Rezydencje - czyli tzw. lofty gliwickie. Sporo informacji na: http://lofty.gliwice.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.06.2007 12:57

(+) Dobrze, ze sie w Gliwicach wreszcie cos dzieje :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plusik ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.06.2007 17:39

Ale ten artykuł już chyba tutaj był parę tygodni temu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

no jasne ze plus ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.