Facebook Google+ Twitter

Śląsk syty… i Polska cała

"Autonomia – Śląsk syty… i Polska cała" - to jedno z haseł jakie mieszkańcy Warszawy mogli usłyszeć we wtorek podczas pierwszej w historii manifestacji zwolenników autonomii Górnego Śląska.

Manifestacja przed Kancelarią Premiera / Fot. Martyna PrzybyłowskaSześćdziesiąta trzecia rocznica zniesienia autonomii województwa śląskiego przez stalinowską Krajową Radę Narodową była idealną okazją do przywołania wciąż zapomnianego rozdziału górnośląskiej i polskiej historii. Ponad 100 autonomistów z całego regionu - od Opola po Bielsko - pojawiło się we wtorek 6 maja przed Kancelarią Premiera RP, by przedstawić mu swoje poglądy i opinie dotyczące autonomii Śląska.

Według Mariana Makuli, członka Ruchu Autonomii Śląska, manifestacja miała na celu skłonienie władz w Polsce do tego, aby bardziej zainteresowały się sprawą Śląska, a w konsekwencji tego przyznały mu upragnioną autonomię.

Uczestnicy demonstracji wystosowali również oficjalne pismo do prezesa Rady Ministrów, w którym to m.in. przedstawili korzystne dla nich rozwiązanie: „Dlatego też proponujemy panu premierowi skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z prawem dekretu Krajowej Rady Narodowej z 6 maja 1945 roku oraz podjęcie starań o wprowadzenie do konstytucji RP zapisów umożliwiających wszystkim wspólnotom regionalnym, w zależności od ich aspiracji i pragnień, uzyskanie statusu autonomicznego."

Idę odzyskania autonomii propaguję Ruch Autonomii Śląska. Jak zostało podane na oficjalnej stronie, RAŚ jest to organizacja o wyrazistym obliczu, prezentująca sprecyzowaną wizję Śląska jako podmiotu w zjednoczonej Europie, opatrzonego takimi atrybutami jak własny parlament, skarb i rząd.

 / Fot. Marcin ChilińskiTak to się zaczęło…
Dnia 15 lipca 1920 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, chcąc pozyskać Górnoślązaków w przededniu plebiscytu, który miał rozstrzygać o państwowej przynależności regionu, przyjął ustawę konstytucyjną zawierającą status organiczny, który określał ramy autonomii przyszłego województwa śląskiego. Autonomiczne województwo śląskie przestało funkcjonować de facto dopiero po wkroczeniu wojsk hitlerowskich we wrześniu 1939 rok. Formalnie z dniem 6 maja 1945 r.u, kiedy to komunistyczna Krajowa Rada Narodowa ustawą konstytucyjną zniosła Status Organiczny będący podstawą prawną autonomii.

Marian Makula / Fot. Martyna PrzybyłowskaTrzeba mieć nadzieję
- My nie chcemy stawiać szlabanów na granicy polsko-śląskiej, my po prostu chcemy otrzymać swoje, odpowiednie miejsce w Polsce - mówi jeden z uczestników demonstracji, Marian Matula. Jego zdaniem Polska powinna zainwestować w Śląsk, gdyż żyje tam kilka milionów ludzi, którzy czekają na pomoc ze strony państwa, a tym samym na poprawę ich warunków życia. - Stosunek Warszawy i władz kraju względem Górnego Śląska powinien ulec polepszeniu, gdyż obecnie ziemie te spychane są na margines Polski - dodaje Matula.

Mimo tych wszystkich utrudnień i przeciwności losu Ślązacy nadal wierzą w to, że uda im się ponownie uzyskać autonomię dla Śląska, a także mają nadzieję, że stanie się to już niebawem.

OBEJRZYJ FOTOGALERIĘ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (37):

Sortuj komentarze:

napisałem powyżej. nie trzeba rozsiewać info o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze, smuci mnie, że Warszawianka rozsiewa informacje o tak głupim pomyśle jak autonomia Śląska i tym marszu. Po drugie niby czemu Śląsk miał dostać jakąkolwiek autonomię lub cokolwiek więcej niż inne regiony naszego kraju? Czemu mieliby dostać prawo do rządzenia się w inny sposób niż reszta Polski? Śląsk jest i będzie polski.

Śląsk jest jedną z dzielnic, jednym z regionów, jednym z wojewódzctw Polski. Nie da się inaczej myśleć a na pewno każdy Polak ma prawo uważać Śląsk za część Polski bo przecież nie jest niczym innym niż częścią Polski. Ponadto co to znaczy, że Polaków jest więcej i zawsze nas przegłosujecie? Przypominam, że Polska to państwo unitarne (zresztą słusznie, nigdy nie będę chciał Polski jako państwa federalnego):
cytat z wikipedii:
"Państwo unitarne to forma państwa najbardziej powszechna we współczesnym świecie, charakteryzująca się wewnętrzną jednolitością. Wszystkie jednostki administracyjne wchodzące w skład państwa są tak samo zorganizowane i podporządkowane organom centralnym."

... unitarne ale zdecentralizowane to znaczy, że każdy region rządzi się sam i tak samo jest ze Śląskiem. Mieszkańcy Śląska mają możliwość wybierania spośród siebie ludzi do sejmiku woj. śląskiego. Taki sam wybór mają mieszkańcy woj. dolnośląskiego, mazowieckiego czy podkarpackiego. Nie rozumiem czemu mielibyśmy specjalnie traktować mieszkańców woj. śląskiego. "Chcemy o pewnych sprawach decydować sami, w naszym gronie" A kto wam broni? Decydujecie sami o swojej ziemi. Macie możliwość i wybieracie co 4 lata w wyborach samorządowych. Ślązacy wybierają ludzi do rad gmin, rad powiatów i właśnie sejmików wojewódzckich. W Polsce bezpośrednio wybiera się prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Hm halo??? O co wam ludziom uważającym się za Ślązaków narodowości śląskiej chodzi? Możecie wybierać i wiem, że to robicie. Głosujecie i co? Macie problem z tym jak głosują inni Ślązacy? Chcecie im odebrać prawa wyborcze bo wy wiecie lepiej jak powinno być i jak muszą głosować? Ludzie tam mieszkający mają prawo głosować jak uznają za stosowne, wy też. Ludzie mieszkający na Śląsku, zameldowani tam mają prawo popierać taką wizję przynależności tych ziem jaką uznają za słuszną. Oni także są depozytariuszami śląskości. Jeśli w wyniku wyborów okaże się, że nic nie uciułaliście, żaden wasz, raśowcy przedstawiciel nie wszedł do sejmiku itd to widać Ślązacy, mieszkańcy Śląska tego nie chcą, że was nie chcą. Widać chcą czegoś innego. Widać, że czują się jednak Polakami, że czują się Ślązakami narodowości polskiej a nie jak na siłę próbujecie im wmówić Ślązakami narodowości śląskiej. Widać czują jednak związek z Polską jako całością. Sory Winetu.

Poparcie dla idei niepolskości Śląska czy wręcz takich paranoji jak oderwanie Śląska od Polski jest znikome. Te 100 osób z ukraińskimi falgami to śmiech na sali. W woj. ślaskim i opolskim mieszka 5,5 miliona ludzi z tego 173 uważa się za ludzi narodowości niepolskiej a 150 tys za nar. niemieckiej. Ile to jest procent? 0,003 jak pamiętam. A prawdziwa siła tej szkodliwej organizacji jest widoczna gdy popatrzymy ile autonomiści z RAŚu dostali głosów w ostatnich wyborach samorządowych w 2006 (tak ta zła Polska pozwala im wystawiać komitety wyborcze) - 63 tys w obu woj. (4 tys w opolskim i 59 w slaskim). Mozna też spojrzec ze mniejszosc niemiecka w woj. opolskim dostala 49 tys. To jest właśnie realna siła autonomistów. Siła żadna ale jeśli chce im się marnować głosy droga wolna. Taki Ruch obywatelski polski Śląsk przynajmniej potrafi wprowadzić ludzi do sejmików wojewódzkich czy senatu państwa.
Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości po co RAŚom autonomia i co myślą tak naprawdę po tą owczą skórą na temat Polski to radze poczytać ich fora i strony. To jest czysta nienawiść. Ci ludzie zapominają totalnie o obecnej tam zawsze polskości Śląska a miłują jego przeszłą częściową niemieckość.
Tak więc drogi Tusku żądam by tym ludziom nic nie dawać, żadnej autonomii (pierwszy krok do oderwania kawałka Polski). To jest była i będzie polska ziemia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mimo wszystko, dla mnie brzmi to dokladnie tak samo jak dla Emenfixa:
warszawa kolo Pruszkowa ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Emenefix, większość osób myśli że Tarnowskie Góry są właśnie w górach, a Radzionków swego czasu grał w 1 lidze więc chyba więcej osób zna to miasteczko ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"w Tarnowskich Górach koło Radzionkowa"

hehehehe. Dobre!

Albo np w Warszawie koło Pruszkowa :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Usunąłem komentarz M461K zawierający słowo uznawane w tym serwisie za wulgarne i niedopuszczalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

M461K, ja Twojego bledu nie poprawilam, bo mnie ktos ubiegl. Ale przeważnie poprawiam błędy, które ktoś robi. Czy dla Ciebie powinnam zastosować inne prawo jako dla narodowca i Ci ich nie wytykać? Dla mnie to jest normalne, że człowiek uczy się od innych i przyjmuje konstruktywną krytykę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

M461K: a moze by tak zaczac argumentowac merytorycznie? co wiesz w takim razie na temat szwajcarskiego systemu federalnego? wymien chociaz 3 wady i 3 zalety. zapraszam do dyskusji ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.05.2008 22:43

Coś ci się "przekąs" nie udał. Wprowadźmy państwo federacyjne ponieważ tu albo tam tak jest . Musimy wszystko usilnie od wszystkich ściągać "bo nóż się uda" ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • - -
  • 07.05.2008 20:09

Bo Polak musi wynaleźć swoje koło. Nie będzie nam tu Szwajcar mówił jak żyć. Poza tym, po co przyjmować model Szwajcarski? Jeszcze by Polaczki stałyby się samodzielne! Nam tu nie potrzeba samodzielnych, myślących ludzi! Nam tu potrzeba więcej opiekunów, którzy będą mówili nam jak/co mamy myśleć, jak mamy zarządzać swoimi pieniędzmi i na kogo głosować w wyborach.Komentarz napisany z przekąsem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.