Facebook Google+ Twitter

Śląsk uczcił 90. urodziny Stanisława Hadyny w Katowicach

Zespół pieśni i tańca "Śląsk" zagrał na rozpoczęcie sezonu w Akademii Muzycznej w Katowicach. Koncert był poświęcony 90. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny.

W piątek 25 września w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbył się uroczysty koncert inaugurujący rok artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" 2009/2010. Występ był poświęcony 90. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny, który był kompozytorem, założycielem i wieloletnim kierownikiem zespołu.

Prezentem muzycznym, jaki przygotował zespół "Śląsk" dla Stanisława Hadyny, były nowe, premierowe utwory solistów, chóru i orkiestry. Było to duże zaskoczenie artystyczne dla słuchaczy, którzy znali dotychczasowy repertuar zespołu.

Nie zabrakło także rozpoznawalnych utworów "Śląska", które są niejako jego wizytówką. Wśród utworów znalazły się m.in: "Sikoreczka", "Karolinka", "Karlik", "Szła dzieweczka", "Już zachodzi czerwone słoneczko". Ostatnia cześć koncertu była poświęcona piosenkom patriotycznym, dzięki czemu słuchacz odebrał to jako pamięć historycznych wydarzeń wrześniowych. Koncertem dyrygował Krzysztof Dziewięcki.

Momentem szczególnym tego wydarzenia kulturalnego było przekazanie na ręce córki podziękowania dla Stanisława Hadyny za całokształt pracy i twórczości artystycznej. Nie zapomniano również o podziękowaniu dla żony Agi.

Podczas występów wręczono Marianowi Barańskiemu, konsulowi honorowemu Republiki Słowenii, nagrodę "Maecenas Silesiae", która jest przyznawana co roku przez zespół "Śląsk".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.