Facebook Google+ Twitter

Śląsk: Wielkanocny kiermasz prac niepełnosprawnych artystów

  • B. B.
  • Data dodania: 2009-04-08 21:09

W budynku Radia Katowice odbył się w poniedziałek kiermasz wielkanocny, na którym za symboliczną kwotę można było kupić prace niepełnosprawnych twórców, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowych z Katowic.

Maria Woźniak z jednym z uczestników warsztatów prezentują prace / Fot. Beata K. Baranowska Do nabycia na stoiskach były między innymi ozdoby świąteczne wykonane z gliny, dekoracyjne świeczki i ceramika, broszki, czy korale wykonane metodą makramy. Swoje prace prezentowali uczestnicy warsztatów "Promyk" z Katowic–Janowa i "Unikat" z Katowic-Józefowca.

Unikat-owe dzieła
W ośrodku Unikat w warsztatach uczestniczy 25 osób, po 5 osób w każdej z pięciu różnych pracowni: komputerowej, ceramiki, szkła, grafiki i rękodzieła. Nad pracą każdej takiej grupy czuwa terapeuta. Wraz z wykonawcami prac w kiermaszu brali udział także psycholog Krystyna Kuskowska i Daniel Zasimuk, opiekun pracowni komputerowej, w której przy pomocy programu Artrage uczestnicy tworzą na przykład kartki okolicznościowe. - Praca polega głównie na doskonaleniu umiejętności obsługi komputera - wyjaśnia psycholog.

Adam Śleziona z pracowni graficznej uczestniczy w warsztatach od 5 lat, czyli od początku istnienia placówki. Z zapałem opowiada o pracochłonnym procesie tworzenia swoich dzieł. Łukasz Wydra natomiast najlepiej czuje się w pracowni komputerowej i szkła. - Ostatnio zrobiłem swój autoportret - chwali się z uśmiechem. W warsztatach bierze udział już długo, nie pamięta dokładnie ile lat. Za to Anna Koppa pamięta doskonale, że zaczęła chodzić na zajęcia 23 czerwca 2008 roku;teraz tworzy w pracowni ceramiki. Lubi w swoich pracach przedstawiać zwierzęta. Jest szczególnie dumna z ceramicznej rzeźby skrzypka Nigela Kennedy’ego.

Dlaczego taka aktywność jest ważna dla osób niepełnosprawnych? Krystyna Kuskowska potwierdza, że zajęcia pomagają i wymienia główne ich cele: aktywizacja zawodowa, uspołecznienie, wchodzenie w rolę pracownika. Większość to warsztaty artystyczne, uczestnicy mogą tam wyrażać siebie, nie są ograniczani przez terapeutów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Te kiermasze to piękna sprawa. U nas w szkole, dzieci klas młodszych, też wykonują przepiękne prace ręczne, gdzie podczas różnych okolicznościowych spotkań klasowych, też kupić można piękne, kolorowe... i widać że w prace włożyli swoje Serce.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.