Śląsk Wrocław walczy o Ligę Mistrzów. Czas na Helsingborgs IF

Śląsk Wrocław w trzeciej rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów zmierzy się z mistrzem Szwecji - Helsingborgs IF. Kim jest rywal Śląska? Co mogą osiągnąć wrocławianie? Zapraszam!

/ Fot. PAP/Maciej KulczyńskiŚląsk Wrocław nie bez problemów przeszedł II rundę eliminacji Ligi Mistrzów. Wprawdzie pierwszy mecz wrocławianie wygrali 2:0, to jednak styl nie powalał. Byli bardzo blisko zaprzepaszczenia tego szczęścia w meczu u siebie. Śląsk Wrocław przegrał z Budućnostią Podgorica 0:1 w rewanżowym spotkaniu. Tym razem zaczynają od meczu w Polsce. Jak się spiszą?

Karty Historii

To nie będzie pierwszy mecz naszej drużyny ze Skandynawami. Śląsk grał już bowiem w latach 70., a konkretniej w sezonie 1975/76, ze szwedzkim zespołem. W pierwszej rundzie Pucharu UEFA (dzisiejsza Liga Europy) wrocławska drużyna trafiła na GAIS Göteborg. Szwedzkie zespoły również wtedy należały do wymagających, stąd też bardzo obawiano się konfrontacji z GAIS.

Pierwszy mecz rozegrany został w Szwecji i przyniósł wiele emocji. GAIS Fani Helsingborg / Fot. Johan Elisson / GNUprowadził od 9 minuty, ale w samej końcówce po trafieniu Józefa Kwiatkowskiego, Śląskowi udało się doprowadzić do remisu. Cennego, bo na wyjeździe. Niestety, jak to w życiu. Trzy minuty po trafieniu naszego zawodnika gospodarze mieli rzut karny i pewnie go wykorzystali. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla GAIS.

W drugim meczu było jeszcze bardziej emocjonująco. Po kwadransie gry było 0:1 dla gości. I wtedy Janusz Sybis rozpoczął swoje show. Do przerwy zdobył dwa gole, a w 74 minucie skompletował klasycznego hat-tricka i było 3:1 dla Śląska Wrocław. Stadion oszalał. Nie na długo. Rywale na 10 minut przed końcem spotkania ponownie trafili do siatki. Podłamany Śląsk rzucił się do ataku. Sybis był szczególnie przez szwedów kryty i Śląsk musiał coś wymyślić. Po kolejnej akcji piłka trafiła pod nogi Tadeusza Pawłowskiego, a ten posłał ją do siatki. To był awans Śląska.