Facebook Google+ Twitter

"Śląska Fotografia Prasowa 2009". Zwycięzcy

Współautorzy: Barbara Podgórska

Konkurs "Śląska Fotografia Prasowa" organizowany jest od siedmiu lat. Jest to najważniejsza tego typu impreza w regionie.

Jego zadaniem jest nie tylko wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii wykonanych przez profesjonalistów, ale też zasymilowanie środowiska fotoreporterów. Na tegoroczny konkurs "Śląska Fotografia Prasowa 2009" wpłynęło do Biblioteki Śląskiej 481 zdjęć 58 autorów. Na wystawę konkursową, a tym samym do ścisłego finału, jury zakwalifikowało 164 zdjęcia 30 autorów.

Jury obradowało w składzie: przewodniczący komisji - prof. Marian Oslislo, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; prof. Jan Malicki - dyrektor Biblioteki Śląskiej; Katarzyna Łata-Wrona - Prezes ZPAF/Okręg Śląski; Zbigniew Podsiadło - fotografik; Witold Englender - fotografik; Martyna Radłowska-Obrusnik - przedstawicielka Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej, współorganizatorka konkursu.
Arkadiusz Gola / Fot. Zbiory własneRomskie dzieci / Fot. Arkadiusz Gola
I nagrodę zdobył Arkadiusz Gola, za fotografię: "Romskie dzieci", przedstawiającą dzieci państwa Kwieków w przedpokoju swojego mieszkania w Orzegowie.
II nagroda przypadła Robertowi Wiąckowi za cykl zdjęć pt. "Kwartał Warszawska - Pawła - Wodna - Górnicza".
III nagrodą podzielili się ex aequo: Radosław Kaźmierczak - cykl zdjęć pt. "Młodzi" (zdjęcia nowożeńców Sylwii i Szymona) oraz Przemysław Strzelecki (cykl zdjęć pt. "Uliczna salsa").

Przyznano także nagrodę specjalną im. Jana Suchana, ufundowaną przez Vattenffal, której laureatem został Grzegorz Celejewski, nagrodzony za zdjęcie "Bez tytułu", pokazujące życie codzienne mieszkańców zabytkowego osiedla robotniczego Zandka w Zabrzu.

W plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej najwięcej głosów padło na zdjęcie Romana Koszowskiego pt. "Cisza strefy zero".Przedstawia ono fortepian w szkole muzycznej w Prypeci - miejscowości kiedyś zamieszkiwanej przez kilkadziesiąt tysięcy osób. Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku tętniące życiem miasto, w ciągu kilku godzin zamieniono w opustoszałą strefę zwaną Strefą Zero - zamkniętą i niezamieszkaną.

Wystawę "Śląska Fotografia Prasowa 2009" można oglądać w holu Biblioteki Śląskiej do końca marca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Kliknąwszy gwiazdkę wyraziłem swoją opinie o tekście i szacunek dla pracy autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Arka Goli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzamy się z Panią Jolą... Tylko szkoda że tak daleko do Katowic.

Oczywiście 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! I taką wystawę warto byłoby zobaczyć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.