Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6020 miejsce

Śląska perła wśród pałaców [Zdjęcia]

Na Śląsku jest wiele ciekawych zabytków architektonicznych, zaliczanych do prawdziwych pereł, m.in. zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach w powiecie gliwickim. Jeśli ktoś tego obiektu dotąd nie zwiedził, powinien to uczynić, bo jest tego ze wszech miar wart.

Jedna z bocznych elewacji pałaci. W nariznej części mieści się kaplica, obecnie kościół parafialny. Fot. Rajmund Czok / Fot. W 1945 roku front wojenny szczęśliwym trafem uchronił ten szczególny zabytek od zniszczenia. Może dlatego, że marszałek Iwan Koniew upodobał go sobie jako przejściową kwaterę dla jego sztabu w drodze na Berlin? W każdy razie to, czego nie dokonała Armia Czerwona, dopuściła się potem okoliczna ludność, grabiąc zeń wszystko, co tylko było pod ręką.

Pałac od frontu, wokoło rozciąga się piękny park. Fot. Rajmund Czok / Fot. Pałac zbudowano pod koniec XIX wieku. Jego prawowity właściciel Mikołaj Balestrym, ratując się przed nacierającą armia radziecką, w ostatniej chwili uciekł do Drezna. Tam jednak spotkało go ogromne nieszczęście. Zginął w tym mieście wskutek nalotu Amerykanów.

Boczna elewacja pałacu z ozdobnymi obramowaniami okien i gzymsów. Dla zbudowania pałacu wypalano specjalną cegłę klinkierową. Fot. Rajmund CZok / Fot. Po opuszczeniu pałacu przez sztab marszałka Iwana Koniewa, od razu przejęły go siostry benedyktynki ze Lwowa, które znajdującą się w pałacu kaplicę zamieniły w kościół parafialny dla Pławniowic i okolicznej ludności. Pod koniec lat 90. XX wieku cały kompleks przeszedł na własność diecezji gliwickiej.

Elewację, poza efektownymi oknami i gzymsami, zdobi jeszcze obraz Matki Bożej. Fot. Rajmund Czok / Fot. Warto zwiedzić kompleks pałacowo-parkowy, który w międzyczasie przeszedł generalny remont. Obiekt zyskał rangę ważnego zabytku dla europejskiej kultury, fundusze na jego remont przyznało m.in. niemieckie Ministerstwa Spraw wewnętrznych.

Dziedziniec, na którym odbywają się latem różnego rodzaju imprezy plenerowe. Fot. Rajmund Czok / Fot. Warto dodać, że pałac jest okolony ogromnym parkiem z ciekawym drzewostanem i wysokim ceglanym murem. Przez okrągły rok przybywa tu wielu gości oraz wycieczek z kraju i zagranicy, oprowadzanych zawsze przez przewodnika. Warto się przekonać, jak cenna perła architektury, zbudowana ze specjalnie wypalanej czerwonej cegły, majestatycznie dominuje wśród rozległych lasów i łąk pięknego zakątka Śląska.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestetey bardzo często tzw okoliczna ludność dewastowała zabytki skuteczniej niż Armia czerwona. Warto np pamiętać o Kamieńcu Ząbkowickim (choć tu , niestety zawiniły i nasz rodzime władze)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.