Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6807 miejsce

Śląski chór Górniczy POLONIA HARMONIA z Piekar Śląskich

Śląski chór Górniczy POLONIA HARMONIA istnieje w Piekarach Śląskich od 1912 roku, a więc śpiewa już 105 lat.

 / Fot. ze zbioru / Fot. ze zbioru / Fot. ze zbioruŚląski chór Górniczy POLONIA HARMONIA istnieje w Piekarach Śląskich od 1912 roku, a więc śpiewa już 105 lat.
Repertuar chóru jest bardzo obszerny, ale główny nurt obejmuje utwory sakralne, artystyczne opracowania śląskich pieśni ludowych oraz najbardziej popularne kompozycje z innych krajów w oryginalnych językach.
Sukcesy zespołu dotyczą laurów zdobywanych w rozmaitych konkursach i festiwalach, ale najważniejsza jest ożywiona działalność koncertowa w Polsce, jak też poza jej granicami. Swój chóralny kunszt śpiewacy zaprezentowali w wielu krajach, w ponad 30 zagranicznych podróżach koncertowych. Szczególnie ważnym przeżyciem były koncerty dla Papieża Jana Pawła II i udział w celebrowanej przez Niego Mszy św. w Castel Gandolfo. Niemniej wartościowe były także występy pośród murów Starego Miasta Dubrownika, koncerty na Litwie, w Niemczech i na Cyprze oraz kilkakrotne w Czechach, Chorwacji,
we Włoszech i we Francji. Z kolei dzięki podróży na Ukrainę zespół mógł uczestniczyć w poświęceniu ukrytych w czasie wojny i niedawno odnalezionych dzwonów sanktuarium maryjnego w Łopatynie.
Wiele z tych podróży odbyło się z inspiracji i za przyczyną naszych Przyjaciół – chórzystów z innych krajów, czy innych miłośników chóralnej muzyki, ale też dzięki ludziom, którzy zauroczeni naszym śpiewem zapragnęli umożliwić jego wysłuchanie w innym miejscu, dla innej publiczności.
Kolejnym koncertowym marzeniem śpiewaków POLONII HARMONII są Zjednoczone Emiraty Arabskie. To egzotyczny kraj, ale dobrze jest móc promować polską kulturę tam, gdzie jest ona prezentowana niezbyt często. By to marzenie mogło się spełnić, potrzeba nam wsparcia osób, które chciałyby się przyłączyć do jego realizacji. Ponieważ jesteśmy chórem amatorskim, a więc działającym z miłości do śpiewu, liczymy, że tak jak do tej pory w naszej historii bywało, otrzymamy wsparcie tych, dla których chóralny śpiew jest ważną częścią naszej kultury, a przez to wciąż jest wart jak najszerszego promowania.

Informację o chórze przekazała pani dyrygent Iwona Melson - profesor w Katedrze Chóralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.