Facebook Google+ Twitter

Śląski Ogród Botaniczny: Dzień Obszarów Wodno-Błotnych

Współautorzy: Barbara Podgórska

Od 1 do 5 lutego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie-Mokrem obchodzono Światowy Dzień Obszarów Wodno–Błotnych.

 / Fot. Adam K. Podgórski"To pierwszy blok przedsięwzięć naukowo–edukacyjnych w ramach zaplanowanego na cały rok „Śląskiego Kalendarza Ekologicznego" - poinformował dr Paweł Kojs, dyrektor ŚOB, otwierając seminarium pt. "Szanse i zagrożenia ochrony przyrody w województwie śląskim".

 / Fot. Adam K. PodgórskiKażde przedsięwzięcie będzie składało się z całodziennych bloków tematycznych, między innymi: dnia popularyzatorsko-naukowego, dnia edukacyjnego, dnia eksperckiego i dnia otwartego.

Paweł Kojs dokonał prezentacji multimedialnej działań Śląskiego Ogrodu Botanicznego, związanych z czynną ochroną przyrody na Śląśku.
 / Fot. Adam K. Podgórski
Mirosława Mierczyk-Sawicka z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach pokazała z kolei zaangażowanie RDOŚ na rzecz ochrony bociana białego, jerzyka, niedźwiedzia brunatnego i wilka, a także ekspozycji przyrodniczo-kulturowej Góra Zborów, w Podlesicach pod Zawierciem.

Tomasz Labocha z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego ukazał przedsięwzięcia skierowane na czynną ochroną siedlisk w Dolinie Białej Przemszy, w tym Pustyni Błędowskiej i Bagien Błędowskich.

 / Fot. Adam K. PodgórskiProjekt "Reuris", mający na celu czynną ochronę przyrody w miejskiej dolinie rzecznej, zaprezentował Leszek Trząski z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Roman Kalinka z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad omówił działania minimalizujące wpływ inwestycji liniowych na środowisko.

Nie zabrakło tematów bardziej naukowych. Katarzyna Koszela z Zakładu Botaniki Systematycznej, Uniwersytetu Śląskiego zajęła się programem zwalczania inwazyjnych taksonów z rodzaju Reynoutria na obszarze ostoi siedliskowej Natura 2000 „Graniczny Meander Odry”, a Katarzyna Galej - bankiem nasion w Śląskim Ogrodzie Botanicznym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To bardzo ciekawe, Panie Adamie.
Ja natomiast mam przed oczami wiele rezerwatów stworzonych w ramach ochrony określonego gatunku i z racji braku funduszy bezpowrotnie utraconych. W dalszym natomiast ciągu nie brakuje funduszy na coraz nowe instytucje zajmujące się coraz to nowymi zagadnieniami ochrony środowiska.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Szymańczyk
  • Małgorzata Szymańczyk
  • 06.02.2012 22:30

Bardzo konkretny tekst, wszystkie informacje w pigułce. Zabrakło tylko może zdania komentarza. Jak Pan ocenia to pierwsze spotkanie w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.