Facebook Google+ Twitter

Śląski Ogród Botaniczny zaprasza na święto wody

Współautorzy: Barbara Podgórska

Od 21 do 25 marca, w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokrem, odbędą się obchody Światowego Dnia Wody.

 / Fot. Alicja Friedrich- Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku - informuje Małgorzata Szymańczyk z ŚOB. - Mimo że zbiorniki wodne zajmują 71 proc. powierzchni globu, jedynie 2,5 proc. światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 1 proc., to woda pitna.

Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia i UNICEF około 884 milionów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych źródeł wody. Co ósmy mieszkaniec Ziemi cierpi z powodu pragnienia i chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody. Nieodpowiednie zarządzanie odpadami oraz brak sanitariatów powodują zanieczyszczenie gleb i skażenie wód gruntowych i powierzchniowych. Światowy Dzień Wody jest okazją, aby przypomnieć, że czysta woda jest życiem, a dostęp do niej – prawem każdego człowieka.

 / Fot. Alicja Friedrichnull
- Światowy Dzień Wody jest elementem Śląskiego Kalendarza Ekologicznego opracowanego w Śląskim Ogrodzie Botanicznym – mówi dr Bogdan Ogrodnik, zastępca dyrektora.

- Zaplanowaliśmy seminarium naukowe, wykład popularnonaukowy, zajęcia edukacyjne dla dzieci i kiermasz ekologiczny. Wszystko pod hasłem „woda”! i we wszelkich odmianach.

 / Fot. Alicja Friedrich24 i 25 marca to dni otwarte; ŚOB zaprasza mieszkańców całego regionu do odwiedzenia Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego.

Pobierz PDF
25 marca odbędzie się topienie Marzanny z udziałem Zespołu Regionalnego Szarotki z Mościsk, po czym Jerzy Ciurlok, znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, obecnie pracujący w Radiu Piekary, opowie gawędę „Jak to dawniej śląski chłop Vincent Priessnitz cesarzy wodą leczył”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Małgorzata Szymańczyk
  • Małgorzata Szymańczyk
  • 19.03.2012 20:53

Dziękuję Panie Adamie za publikację artykułu, a wszystkich zainteresowanych zapraszam na obchody Dnia Wody w Śląskim Ogrodzie Botanicznym:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem wody narasta. Za kilka lat przyprawi społeczeństwa o zawrót głowy. Rządy państw w stosunku do sytuacji bagatelizują sprawę, szczególnie w Polsce: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.