Facebook Google+ Twitter

Śląski Wiech - Jerzy Buczyński

Współautorzy: Barbara Podgórska

Go-go, wyuzadany taniec na rurze, nie jest kosmopolitycznym wymysłem. Ma autentyczne rdzennie śląskie korzenie! - udowadnia Jerzy Buczyński, autor znakomitego cyklu humoresek „Śląskie zwierciadło”, który trafił w grudniu do księgarni.

W programie literackim autora poczesne miejsce zajmuje tworzenie księgi horroru śląskiego. Są to powieści i opowiadania w konwencji klasycznego horroru, ale przedstawione w klimacie czarnej komedii, z uwzględnieniem oryginalnego humoru śląskiego. Wyszła już pierwsza książka z tej serii pt. „Misja umarlaków”.

Oprócz literatury Buczyński pasjonuje się historią, filozofią oraz plastyką; należy do rydułtowskiej Grupy Artystycznej „Konar”. Jest laureatem nagrody Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.
Promocja EMPiK "Silesia" Katowice / Fot. Adam K. Podgórski
Niedawno ukazała się kolejna książka Jerzego Buczyńskiego, uzasadniająca nasze porównanie go ze Stefanem Wiecheckim, pełne znakomitego humoru sytuacyjnego „Zwierciadło śląskie”. Trafiły do zbiorku doskonale przetworzone, autentyczne anegdoty, opowiadane przez dziesięciolecia przez mieszkańców, Pszowa, Rydułtów, Radlina, o sagówie - tańcu na rurze, o puklatym Erwinie i narwanym koźle zwanym Rojber, o elwrach ze Syrynie, „Elzie” - ostatnim bieda-szybie w okolicy, o tajemnicy niejakiego Jorgusia i złotych zębach nieboszczyka.

Niestety wydawca nie stanął na wysokości zadania i wypuścił rzecz w brzydkiej okładce przypominającej kolorystką efekty laksy (nie będziemy objaśniać tego śląskiego słowa) i nie skorzystał też ze znakomitych ilustracji Marka W. Judyckiego.

Polecamy jednak gorąco tę książkę, a Jerzemu Buczyńskiemu prognozujemy zaszczytne
miejsce w panteonie współczesnych literatów śląskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.