Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30979 miejsce

Śląskich orkiestr dętych czar i siła

Współautorzy: Barbara Podgórska

Orkiestry dęte mają swoich zagorzałych wielbicieli. Dowiodły tego tłumy rudzian, którzy przybyli na IX Festiwal Orkiestr Dętych.

KWK Bielszowice / Fot. A. PodgórskiW pogodne niedzielne popołudnie, 23 sierpnia br. odbył się w Rudzie Śląskiej doroczny, dziewiąty już Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła, przebiegający pod honorowym patronatem prezydenta miasta, Andrzeja Stani.

KWK halemba Wirek / Fot. A. PodgórskiRozpoczął się defiladą orkiestr ulicami Wirka, trwał przy cztery bite godziny pod halą na Terenach Targowych, a zakończył musztrą paradną orkiestry lotniczej i hejnałem festiwalu. - Dawniej górnicy fundowali sobie kościół, a zaraz potem fundowali sobie orkiestrę - powiedział prezydent Stania, otwierając imprezę. - Bo orkiestry dęte są dla ludzi z charakterem. Tacy ludzie mieszkają i pracują w Rudzie Śląskiej.

Orkiestra lotnicza / Fot. A. PodgórskiDo niedawna w mieście działało 6 kopalń (teraz pozostały trzy) i huta. Każdy zakłada szczycił się swoją kapelą. Największą sławę zdobyła orkiestra dęta kopalni węgla kamiennego Walenty-Wawel założona i dyrygowana przez słynnego Augustyna Kozioła, i traktowana jako reprezentacyjna orkiestra całego polskiego górnictwa. O Koziole krążą liczne anegdoty. Jedna z nich powiada, że gdy bawił w Moskwie i był przyjmowany przez najwyższe tzw. czynniki państwo-partyjne, wszedł na Kreml w pełnym, galowym ekwipunku górniczym, ze szpadą u boku, i żaden z wartowników nie śmiał go zatrzymać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzięki Wam obojgu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Musiałeś się Dziennikiem pochwalić?:P Oczywiście, że orkiestra z Radomia była najlepsza, bo Radom leży koło Kozienic, najfajniejszego miasta na Mazowszu:D A za relację przybijam gwiazdki;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny festiwal:) Byłem w tym roku pierwszy raz i bardzo mi się podobało:) Gdyby nie to, że wysłano mnie z redakcji Dziennika Zachodniego, to bym się tam zapewne nie zjawił i miałbym czego żałować:) Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych w Radomiu była rewelacyjna, choć nasze rodzime - rudzkie - orkiestry też dały świetny popis:) Za relację oczywiście 5 gwiazdek:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.