Facebook Google+ Twitter

„Śląskie Davos”: Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Jednym z ciekawszych wydarzeń wczorajszych obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego była konferencja na temat polskiej prezydencji w Radzie UE.

 / Fot. Adam K. PodgórskiOdbyła się w sali multimedialnej Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Nosiła dokładny tytuł: Przesłanki polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Partnerstwa Wschodniego.

Powitania uczestników i otwarcia konferencji dokonał Tadeusz Donocik, prezes RIG w Katowicach, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, przywołując słowa Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wypowiedziane na inauguracji kongresu, o konieczności „przywrócenia wiary w Unie Europejską”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiReferat wprowadzający wygłosił Maciej Szponar, podsekretarz stanu ds. prawnych i traktatowych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wyjaśnił, że prezydencja Polski oznacza nie tylko przewodniczenie Radzie UE, ale i około 300 innym formacjom unijnym. Stąd najważniejszym, choć nie wymienianym publicznie priorytetem prezydencji, jest pokazanie sprawności administracji państwa polskiego w moderowaniu dyskusji i uzgadnianiu wspólnych stanowisk państw członkowskich. Nawet stanowisk w sprawach, które nie są przez Polskę akceptowane.
Zagadnieniami, uważanymi przez Polskę za priorytetowe są: źródła wzrostu gospodarczego UE; bezpieczeństwo europejskie i Europa otwarta. Najważniejszymi kwestiami gospodarczymi będą natomiast: wzmocnienie rynku wewnętrznego, rozwój rynku cyfrowego (usługi i handel one-line), oraz konstruowanie podstaw budżetu unijnego na lata 2013 – 2020.

 / Fot. Adam K. PodgórskiEuroposłanka Małgorzata Handzlik, wypowiadając się na temat rangi i zadań polskiej prezydencji podkreśliła, że jej najważniejszym przesłaniem pozostanie poszukiwanie wspólnego stanowiska, gdy chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, partnerstwo wschodnie i wspólny budżet. Wielkim sprawdzianem dla Polski będzie uwzględnianie zmian wynikającej z wydarzeń politycznych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Marcin Korolec, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, bardziej szczegółowo przedstawił zagadnienia rynku wewnętrznego oraz wzmocnienia zewnętrznej polityku energetycznej UE.

 / Fot. Adam K. PodgórskiNastępnie przebiegła dyskusja plenarna, w której uczestniczyli: Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim, Marian Krzaklewski – z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Jozef Oleksy prezez Rady Ministrów RP w latach 1995-1996 i Marjan Šetinc – ambasador Republiki Słowenii w Polsce.

Po przerwie uczestnicy konferencji zajęli się rolą Partnerstwa Wschodniego w polityce zewnętrznej Unii Europejskiej. Moderatorem tego panelu był Tadeusz Donocik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.