Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21636 miejsce

Śląskie fascynacje Barbary i Adama Podgórskich

Miejski Dom Kultury Koszutka w Katowicach zorganizował spotkanie autorskie z Barbarą i Adamem Podgórskimi, twórcami książek: "Słownik gwar śląskich" i "Mitologia śląska".

 / Fot. fot. Sebastian BrudysWieczór pod hasłem „Śląskie fascynacje” poprowadziła dziennikarka – Gabriela Łęcka.

O strzygach, południcach, utopcach, krasnalach, bebokach, skarbnikach i innych postaciach z ludowych podań, wierzeń i zabobonów, opowiadał Adam Podgórski. Obecnie, nieomal zupełnie zapomniane, funkcjonują jeszcze w formie szczątkowej jedynie we wspomnieniach osób dorosłych.

W trakcie dyskusji z publicznością rozprawiano również o istocie śląskości, co zawsze jest tematem gorącym. Czy Ślązacy są "dupowaci", jak twierdzi Kazimierz  / Fot. fot. Sebastian BrudysKutz? Zdania były podzielone. Jeżeli wyraz „dupowaty” oznacza dobroduszność, łatwowierność - to zdaje się być prawdą. Powstania śląskie udowodniły jednak, że mieszkańcy śląska mogą być zaradni. Zorganizowani, potrafią skutecznie walczyć o swoje.

Jaka jest przyszłość śląskiej godki? Nie wiadomo, ale przeważały opinie, że będzie ulegać zapomnieniu, wychodzić z powszechnego użycia. To smutne!

 / Fot. fot. Sebastian BrudysPrzy okazji spotkania, państwo Podgórscy poznali demona, nieuwzględnionego w leksykonie ich autorstwa. To Reszka z żelaznymi zębami, postać występująca w wątkach wierzeniowych ludności z regionu rybnickiego. Została wymieniony przez osobę z publiczności. Na pewno znajdzie się w ewentualnym, kolejnym wydaniu książki. Opis będzie można też znaleźć w uzupełnieniach do "Mitologii śląskiej" na stronie autorskiej Podgórskich - http://www.podgorscy.info/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Gratuluję Basi i Adamowi. Dobrze że jesteście z nami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sebastianie, z wielkopolska dupowaty ma całkiem inne znaczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Basi i Adama

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję i dalszych sukcesów w pracy, której motorem są fascynacje -życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję Państwu Podgórskim. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluacje dla Basi i Adama !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taką imprezę należało zapowiedzieć wcześniej. Frekwencja byłaby z pewnością lepsza. Sama przekazałbym o niej kilku mieszkańcom Koszutki, którzy poszliby z przyjemnością..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.