Facebook Google+ Twitter

Śląskie inteligentne energetycznie. Trudne wyzwania

Współautorzy: Barbara Podgórska

Problemy polskiej energetyki, to najważniejsze i najtrudniejsze problemy polskiej gospodarki na horyzoncie czasowym najbliższych 20 lat – uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej.

 / Fot. Adam K. PodgórskiKonferencja „Śląskie inteligentne energetycznie” zorganizowana i przeprowadzona  / Fot. Adam K. Podgórskiw piątek, 15 kwietnia, przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach była wydarzeniem istotnym nie tylko dla Śląska.

Przebiegała pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Środowiska, a liczba i ranga naukowa i biznesowa uczestników świadczyła o skali i doniosłości rozważań nad przyszłością energetyczną Polski.

 / Fot. Adam K. Podgórski
Inauguracji i wprowadzenia dokonał prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik, który był zarazem moderatorem panelu ogólnego: „Efektywność energetyczna w kontekście założeń pakietu energetyczno-klimatycznego Unii Europejskiej”. Sesję panelową: „Efektywność energetyczna w miastach” poprowadził Jan Olbrych, poseł do Parlamentu Europejskiego, a trzeci nurt dociekań: "Efektywność energetyczna w biznesie” – zainicjował Roman Trzaskalik, prezes zarządu Parku Naukowo-Techologicznego Euro-Centrum, w którym toczyła się ta niezwykła konferencja.

Przez całą Europę przetacza się fala dyskusji, po fiasku za jakie uznano klimatyczną konferencję  / Fot. Adam K. Podgórskikopenhaską. Zresztą nie mogło być wtedy inaczej, skoro problem globalny usiłowano załatwiać lokalnie. Wobec znanego stanowiska USA, Rosji, Chin, Indii oraz krajów afrykańskich można się spodziewać, że koszty energii w Polsce i Europie będą dramatycznie rosłt i w efekcie nasze produkty przestaną być konkurencyjne na rynkach światowych. Realna jest groźba alokacji znaczących gałęzi przemysłu, zarządzanych przez wielkie koncerny światowe, do krajów, które nie przyjmą standardów narzucanych przez UE.

Polska nie jest w stanie obecnie przestawić się na energetykę ze źródeł odnawialnych, ani na energetykę atomową. Może jednak, i robi to już z powodzeniem, obniżać nadmierne zużycie energii i zwiększać efektywność jej wykorzystania. Temu ostatniemu celowi będzie sprzyjać
ustawa o efektywności energetycznej, którą planowano uchwalić w marcu, ale niestety nadal jest rozważana przez Senat RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

KONTAKT UFO
  • KONTAKT UFO
  • 06.05.2011 16:18

problem energetyki juz jest w toku rozwiazywania, moze w sobote,lub niedziele,bedzie rozwiazany,globalnie!! wtedy bedziecie mogli sie zglaszac ,Polska jest w potrzebie 40 mln.ludzi,brak energi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.