Facebook Google+ Twitter

Śląskie na wyciągnięcie ręki - Ruda Śląska

Współautorzy: Barbara Podgórska

Ruda Śląska otrząsa się z wieloletniego zaniedbania, pięknieje, ukazuje swoje niepospolite, szalenie interesujące oblicze.

Okładka / Fot. PodgorskiRuda Śląska, jedno z największych miast Polski i Śląska, leżąca w samym centrum górnośląskiej metropolii Silesia, miasto Karola Goduli i Międzynarodowego Instytut Dialogu i Tolerancji im. Jana Karskiego, może być atrakcyjnym celem wypraw turystycznych i rekreacji. Miasto dziwoląg, powstałe przed 50 laty, łączące w sobie aż 11 odrębnych niegdyś organizmów miejskich i gminnych, stało się przykładem znakomitego ziszczenia idei policentryzmu, zachowującego walory miejscowych odrębności.

Przez lata Ruda Śląska postrzegana było jako miasto węgla i stali, ze wszystkimi konsekwencjami zgubnego wpływu wielkiego przemysłu, wyrobiskami, hałdami, zapadliskami, slumsami, wyburzeniami pierzei mieszkalnych, zatruciem środowiska. Na przeciw złemu losowi, otrząsa się z wieloletniego zaniedbania, pięknieje, ukazuje swoje niepospolite, szalenie interesujące oblicze.

Ruda 1 / Fot. PodgorskiPromocję ukochanego miasta, dla niektórych miasta magicznego, dla innych do niedawna jeszcze miasta przeklętego, za punkt honoru przyjęło Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew. W zeszłym roku w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zrealizowało ono pionierski projekt, nazwany "Ruda a zielona". Członkowie i wolontariusze towarzystwa przez kilka miesięcy wytyczali i opisywali ścieżki turystyczno-edukacyjne o charakterze historyczno-przyrodniczym po mieście i okolicy.

Tak powstało sześć tras pieszych i sześć rowerowych. Pierwsze z nich znalazły się w wydanym przewodniku. Druga część niebawem sie ukaże. Przewodnik, zarówno w formie skromniejszej, książkowej, jak i bogato ilustrowanej, elektronicznej, dostępnej na stronie internetowej www.rtpd.pdg.pl spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i wielce pozytywnym odbiorem. Do tego stopnia, że nakład został praktycznie wyczerpany, a zdobycie choćby egzemplarza sympatycznej książeczki, jest sztuką nie lada.
I nic dziwnego, gdy poczyta sie tytuły rozdziałów i poogląda mapki, obiecujące turystom indywidualnym, rodzinnym, szkolnym, czy zebranym w inne grupy, wiele niecodziennych wrażeń. I niebanalne spojrzenie na najbliższe otoczenie, często niedostrzegalne za szyb autobusów, tramwajów czy własnych aut. Otoczenie fascynujące, istniejące wbrew obiegowym sądom i lekceważącym opiniom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.