Facebook Google+ Twitter

Śląskie turystyczne wojaże, czyli Szlakiem Orlich Gniazd

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-02 16:17

Jesienna aura, kolorowe liście na szlakach to niezapomniany widok, dlatego warto w listopadowo- grudniowe weekendy aktywnie spędzać czas. Spacery poza miastem są idealnym rozwiązaniem, dla tych, którzy nie boją się zimowej aury! Tym razem p

Wędrówka wśród zamków, strażnic i zespołów warownych. Jedną z największych i najbardziej malowniczych krain geograficznych Polski jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Wielość atrakcji znajdujących się na tym terenie nie pozwala na ich pominięcie podczas jesiennej wycieczki. Średniowieczne zamki, fortyfikacje obronne, strażnice graniczne to tylko niektóre z wyjątkowych zabytków, które można odnaleźć podczas wędrówek Szlakiem Orlich Gniazd.
Rodzinne wycieczki szlakami historycznych budowli to nie tylko doskonała forma rozrywki, ale i możliwość dokładnego poznania polskich dziejów poprzez pozostałe z dawnych wieków budowle. Słynne Orle Gniazda to ruiny zamków nazwane tak od swojego usytuowania na wysokich wapiennych skałach. Aż 25 strażnic granicznych znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, który po raz pierwszy został wytyczony przez wybitnego krajoznawcę Kazimierza Sosnowskiego i liczy sobie łącznie 163 km. O tym, że jest to trasa niezwykła świadczy fakt, iż szlak został wpisany do polskiego rejestru znakowanych szlaków pieszych, z pierwszą pozycją na liście. Wyjątkowe walory krajobrazowe, ciekawe ukształtowanie terenu i znajdujące się na jego terenie liczne zabytki to argumenty potwierdzające zajmowaną przez szlak pozycję lidera.

Przebieg szlaku pozwala na pokonanie go niemal w całości samochodem i sami możemy zadecydować jaką część trasy chcemy przejść pieszo, a jaki odcinek przejedziemy pojazdem. Dzięki takiej dogodności możemy się wybrać na Szlak Orlich Gniazd nawet w bardziej pochmurny, jesienny dzień.

Od Smolenia do Częstochowy

W ładniejszy dzień, tym, którzy będą mieli ochotę na podziwianie widoków, polecamy spacer na terenach rezerwatu przyrody w Smoleniu. Ten przystanek w weekendowym wypadzie zauroczy każdego piechura ciekawym ukształtowaniem krajobrazu, malowniczo rozsianymi wapiennymi skałkami oraz bukowym lasem. Ważnym punktem wycieczki po Smoleniu są urokliwe ruiny XIV-wiecznego gotyckiego zamku Pileckich wraz z cylindryczną wieżą. Pomimo że zamek został w XVII wieku mocno zniszczony przez Szwedów, przyciąga do dziś rzesze turystów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.