Facebook Google+ Twitter

Śląskie. W Katowicach powstaje Strefa Kultury dla całej Europy

Mieszkańcy największego miasta regionu przyglądają się inwestycji tworzenia siedzib Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Strefa Kultury ma funkcjonować od 2013 roku.

Teren w pobliżu hali Spodka w Katowicach zamienił się w wielki plac budowy. W czerwcu ruszyła tutaj inwestycja przekształcenia zabudowań dawnej kopalni KWK „Katowice” w nowoczesną siedzibę Muzeum Śląskiego. Najbardziej charakterystycznym elementem gmachu, w myśl koncepcji architektów z austriackiej firmy Riegler Riewe Architekten ZT, mają być szklane wieże zwane „glasboksami”, które wraz ze specjalnym systemem luster sprawią, że światło słoneczne dotrze aż na głębokość 12 metrów pod ziemią, gdzie będą znajdować się muzealne ekspozycje. Miasto szacuje, że nowoczesny obiekt w przyszłości odwiedzać będzie kilkaset tysięcy osób rocznie. Ale to nie jedyny nowy gmach, który w niedalekim czasie pojawi się w sercu Katowic.

Akustyka rodem z opery

- Szacunkowy czas ukończenia inwestycji budowy Strefy Kultury to 2013 rok – informuje Joanna Górska z biura prasowego katowickiego magistratu. Poza Muzeum Śląskim, w charakterystycznym układzie osi przecinającej centrum miasta, pojawią się również siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Obecnie trwa procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy pierwszej z dwóch pozostałych inwestycji.

- Siedziba Orkiestry będzie składać się z trzech budynków: jednokondygnacyjna sala koncertowa z widownią na 1672 osoby w tym dla 6 osób niepełnosprawnych, będzie związana z dwoma trzykondygnacyjnymi częściami użytkowymi, w których znajdą się reżyserki, loże VIP, kulisy chóru i pomieszczenia techniczne. Wokół sali koncertowej zaprojektowano pięciokondygnacyjne foyer w atrium, zwane budynkiem pierścienia – opowiada Joanna Górska. – W jego podpiwniczeniu zaplanowano garaż dla 112 samochodów osobowych. Na poziomach nadziemnych znajdą się foyer dla publiczności, , garderoby, sale prób, zaplecze biurowe, kuchenne, biblioteka, czy restauracja i pokoje gościnne – wymienia. Ostatnim z budynków będzie przylegający do reszty gmach z pomieszczeniami technicznymi.

Autorem koncepcji nowej siedziby NOSPR jest zespół Konior Studio. Miejsce ma szansę stać się jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów muzycznych w kraju. Dlaczego? Ze względu na walory akustyczne przyjęte w projekcie, oparte na najlepszych wzorcach stosowanych na świecie. Zadanie zaprojektowania instalacji i konstrukcji od strony akustycznej powzięli inżynierowie z firmy Buro Happold.

- Projekt NOSPR jest dla nas dużym wyzwaniem z uwagi na konieczność spełnienia wysokich wymagań architektonicznych. Możemy jednak czerpać z bogatego doświadczenia firmy w zakresie projektowania filharmonii, hal koncertowych oraz stadionów, które zostało zdobyte przy realizacji takich prestiżowych obiektów jak Copenhagen Opera House w Danii, O2 Arena czy Arsenal Stadium w Wielkiej Brytanii – mówi Zbigniew Czajewski, Associate Director z przedsiębiorstwa Buro Happold.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.