Facebook Google+ Twitter

Śląskie - wakacyjna siła różnorodności

Wakacje to czas podróży. Na weekendowe wycieczki i dłuższe wyprawy polecam województwo śląskie. Dlaczego? O tym rozmawiałam z Agnieszką Sikorską, Dyrektorem Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach.

Jakie tak naprawdę jest województwo śląskie, przez lata obciążone stereotypem przemysłowego Śląska?
Logo Śląskiej Organizacji Turystycznej. / Fot. www.silesia-sot.pl- Województwo śląskie to region niezwykły, zachwycający przede wszystkim swą różnorodnością. Śląskie to wymarzony region zarówno do pracy, jak i wypoczynku. A prężnie rozwijająca się baza noclegowa doprawiona przepysznymi smakami śląskiej kuchni sprawia, że… trudno stąd wyjechać.

Tą różnorodność podkreśla prowadzona obecnie kampania województwa śląskiego. Jak przejawia się ona w ofercie turystycznej?
- To właśnie w województwie śląskim niemal na każdym kroku przeplata się historia z nowoczesnością. Można tu usłyszeć mrożące krew w żyłach podania i legendy o dawnych właścicielach jurajskich zamków
położonych na Szlaku Orlich Gniazd, powspinać się na skałkach oraz odwiedzić jaskinie i groty Jury Krakowsko-Częstochowskiej, odbyć niecodzienną wyprawę łodzią przez podziemia Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach lub… poszusować w Beskidach, gdzie na turystów czeka wiele kilometrów tras narciarskich i snowboardowych. Województwo śląskie to nie tylko wspaniałe zabytki techniki, niepowtarzalne krajobrazy, muzea, ale także słynne sanktuaria i klasztory, wśród których najsłynniejszy jest Klasztor na Jasnej Górze – duchowa stolica Polski.

Pomimo tych wszystkich zalet stereotypowy i nadal aktualny w Polsce obraz Śląska nie zachęca do przyjazdów. Często sami Ślązacy nie widzą zalet swojego regionu. Co jest tam wyjątkowego?
- Należy pamiętać, że dzisiejsze województwo śląskie to dużo rozleglejszy teren niż sam Górny Śląsk.
Nasz region, jak rzadko który, jest niezwykle malowniczy krajobrazowo. Jego wizytówką są Beskidy: Śląski, Żywiecki i Mały; fantastyczny świat Jury Krakowsko-Częstochowskiej z licznymi skalnymi ostańcami, jaskiniami, ruinami zamków; wreszcie niedoceniane obszary Lasów Rudzkich, Gliwickich, Lublinieckich i Pszczyńskich. Atrakcje przyrodnicze chronione są m.in. przez osiem parków krajobrazowych i kilkadziesiąt rezerwatów przyrody. W jednym z nich, w Jankowicach koło Pszczyny, można na przykład zobaczyć stado żubrów, które po II wojnie światowej stało się matecznikiem polskiej hodowli tego zwierzęcia.

Turystom z pewnością do wyobraźni przemówią takie atrakcje kulturowe, jak Sanktuarium Jasnogórskie, rezydencja książąt pszczyńskich, ruiny średniowiecznych warowni jurajskich, duże zespoły miejskie z architekturą przełomu XIX i XX wieku, zachowane polskie fortyfikacje okresu dwudziestolecia międzywojennego, kilkadziesiąt drewnianych kościółków.

Moja rozmówczyni (w środku) i jej współpracownicy z ŚOT, w tle Jura Krakowsko-Częstochowska. / Fot. fot. Paweł TułodzieckiUnikatowym na skalę nie tylko Polski, ale i Europy jest Szlak Orlich Gniazd. Nadaje się wyśmienicie do wypraw pieszych, rowerowych czy konnych. Można przemierzyć go także np. paralotnią czy też balonem. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska znana również jako Jura Krakowsko-Częstochowska to mekka dla uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach zaczynali najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.
Z kolei południowa część naszego województwa to Beskid. Od lat znany był narciarzom za sprawą Szczyrku, Wisły, Korbielowa, posiada również ciekawą ofertę dla turystów w wakacje. Latem Beskidy to liczne imprezy kulturalne, m.in. folklorystyczny Tydzień Kultury Beskidzkiej w Ustroniu, Wiśle, Żywcu i innych miejscowościach. Nie zapominajmy też, że Wisła i Szczyrk to znane na całym już świecie miejscowości rekreacyjne, a Ustroń to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk. Na turystów aktywnych czeka kilkaset znakowanych szlaków turystycznych dla piechurów i rowerzystów górskich. Dodajmy, szlaków z licznymi schroniskami i dogodnymi dojazdami publicznymi środkami komunikacji. Jest więc w czym wybierać.

Czy industrialne dziedzictwo Górnego Śląska również może przyciągać turystów?
- Oczywiście! Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz najnowszy produkt turystyczny – Szlak Zabytków Techniki.
Pomimo tego, iż region nasz postrzegany jest jako "kraina węgla i stali", to jednak przemysł ciężki coraz szybciej odchodzi do lamusa i niedługo po kopalniach i hutach nie pozostaną żadne ślady. SZT ma industrialną przeszłość zachować dla naszych wnuków i dla turystów. To tematyczny, samochodowy szlak turystyczny, obejmujący obiekty związane z dziedzictwem przemysłowym województwa śląskiego. Tworzy go 31 obiektów, często unikatowych na skalę światową, związanych z tradycją górniczą i hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym.

Priorytetowym celem Śląskiej Organizacji Turystycznej na najbliższe lata jest „sprzedaż” tego wyjątkowego produktu. Pierwszym elementem promocji szlaku był folder prezentujący w formie mapki wszystkie obiekty oraz uruchomienie portalu Szlaku Zabytków Techniki na stronie www.zabytkitechniki.pl. Obiekty zostały również oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi. Są one w jednolitej szacie graficznej i zawierają podstawowe informacje na temat danego obiektu. W październiku 2007 zakończony został etap montażu przy drogach w całym województwie turystycznych znaków drogowych, informujących kierowców o obiektach znajdujących się na SZT. Pełnią one podwójną rolę: informują jak dojechać do atrakcji, a jednocześnie reklamują je. I już przyciągają turystów. (śmiech)

Ale "tradycyjni" turyści również znajdą w śląskim coś dla siebie?
- SZT jest naszym nowym produktem turystycznym, ale to nie jedyna śląska atrakcja. Unikalne, nie tylko w skali Polski, są zbiory muzealne Jasnej Góry. Mamy również kilka zabytkowych zespołów miejskich, którym towarzyszą zamki i pałace, jak choćby Cieszyn z rotundą romańską na Wzgórzu Zamkowym, którą zna każdy Polak, bo figuruje na banknocie dwudziestozłotowym; Żywiec z dużym Parkiem Zamkowym i dwiema rezydencjami – Komorowskich i Habsburgów czy Pszczyna. Ta ostatnia posiada – obok zabytkowego układu urbanistycznego, skansenu i kilku drewnianych kościółków – niezwykle cenny zespół parkowo-pałacowy z barokowym pałacem i klasycystycznym dworkiem książąt pszczyńskich. Niegdyś gotycki zamek, przebudowany na rezydencję barokową , jest obecnie jednym z najlepiej wyposażonych w Polsce pałaców. Doceniła to m.in. kapituła prestiżowej, przyznanej w 1995 r., nagrody "Europa Nostra", za "pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem". Docenili to także wielokrotnie filmowcy, lokując we wnętrzach pszczyńskich akcje swych filmów.

Jak w Pani ocenie wygląda oferta turystyczna województwa śląskiego w stosunku do innych regionów? Co jest jej atutem?
- Biorąc pod uwagę negatywne stereotypy dotyczące Śląska, nasza oferta turystyczna jest niezwykle bogata i zróżnicowana. Nie ustępuje w niczym regionom tradycyjnie postrzeganym jako turystyczne. Atutem jest przede wszystkim fakt, iż województwo śląskie jest regionem bardzo zróżnicowanym pod względem krajobrazowym, historycznym i kulturowym. Dzieli się na cztery subregiony (Częstochowa z północną częścią Jury Krakowsko – Częstochowskiej, Górny Śląsk i Zagłębie, Subregion Zachodni z Rybnikiem i Raciborzem oraz Śląsk Cieszyński i Beskidy, czyli subregion południowy), które posiadają swoją specyfikę i bardzo odmienne walory. Inne regiony Polski tego nie mogą zaoferować.

A więc zapraszamy do województwa śląskiego?
- Oczywiście. Turyści na pewno nie pożałują wyboru.

Interaktywną mapę atrakcji śląskiego znajdziesz tutaj

Interaktywną mapę Szlaku Zabytków Techniki znajdziesz tutaj

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Chodziło mi o to, że jeśli chcesz zainteresować więcej ludzi Twoim artykułem (żeby w ogóle doczytali do linku z mapami) to przydałoby się chociaż 1-2 zachęcające zdjęcia. Trudno promować region bez zdjęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zdjęć nie dołączyłam celowo - będą w kolejnych artykułach. w tym są interaktywne mapy, z których też można się kilku ciekawych rzeczy dowiedzieć;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam że zadam głupie pytanie, ale czy przedstawicielka Śląskiej Organizacji Turystycznej nie mogła Ci dostarczyć jakichkolwiek zdjęć? Czegokolwiek, co miałoby szansę naprawdę zachęcić ludzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

województwa jak najbardziej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Największym skarbem województwa jest Jura. Kolega powyżej też się pewnie zgodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

niestety z artykułu przebija się stereotyp - województwo śląskie = Śląsk, tymczasem to nieprawda. Właśnie podkreślanie tej różnorodności wskazuje jaki jest procent "Śląska w Śląsku" czyli województwie śląskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.