Facebook Google+ Twitter

Śląskie. Wyborcze dogrywki w większości miast regionu

Tylko w kilku miastach województwa śląskiego zostali wybrani już prezydenci. Druga tura wyborów odbędzie się m.in w Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Częstochowie, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Mysłowicach, Sosnowcu i Świętochłowicach.

Będzin

Fontanna przed Urzędem Miasta w Częstochowie / Fot. Wikipedia.org/ Fot. Frees
Łukasz Komoniewski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej pokonał urzędującego prezydenta popieranego przez PO, Radosława Barana. Komoniewski zdobył zaufanie prawie 45 proc. wyborców, a Baran ponad 41 proc. Z wyścigu odpadł kandydat bezpartyjny, Józef Pilch, który otrzymał 14 proc. poparcia.

Bytom


Urzędujący od czterech lat Piotr Koj z Platformy Obywatelskiej zmierzy się w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Damianem Bartyłą. Prezydent zdobył 37,6 proc. głosów, a jego konkurent 27,3 proc. Trzecie miejsce zdobył w Bytomiu niezależny kandydat Mariusz Wołosz, na którego postawiło niespełna 18 proc. wyborców. Czterech kolejnych pretendentów do prezydenckiego fotela miało poparcie kilkuprocentowe.

Chorzów


Rządzący tu nieprzerwanie od 19 lat Marek Kopel wygrał wczorajsze wybory uzyskując ponad 45 proc. poparcia. Rywalem bezpartyjnego prezydenta będzie Andrzej Kotala (zdobył 21,5 proc. głosów). Z dalszej rozgrywki odpadła posłanka PiS-u, Maria Nowak, która zdobyła niecałe 18 proc. głosów.

Częstochowa


Do drugiej tury nie udało się wejść byłemu prezydentowi tego miasta, Tadeuszowi Wronie. Wyborczy finał będzie należał do dwojga posłów: Krzysztofa Matyjaszczyka z SLD, któremu zaufało ponad 45 proc. wyborców oraz Izabeli Leszczynie z PO, która otrzymała 22 proc. poparcia.

Dąbrowa Górnicza


Spośród siedmiu kandydatów najlepszy był obecny prezydent z SLD, Zbigniew Podraza, który decydującą walkę stoczy z kandydatem PO, Krzysztofem Stachowiczem. W chwili obecnej jest to jeszcze informacja nieoficjalna.

Gliwice


Nieco ponad 2 proc. zabrakło Zygmuntowi Frankiewiczowi, aby mógł być pewny, że dołączył do grona najdłużej urzędujących prezydentów (jest nim od 1993 roku). Będzie musiał o to powalczyć z Zbigniewem Wygodą z Platformy Obywatelskiej, który otrzymał prawie 18 proc. poparcia i wyprzedził rywali z PiS-u, SLD i kandydatkę niezależną.

Jastrzębie - Zdrój


Niezależny dotychczasowy prezydent miasta, Marian Janecki uzyskał pierwszy wynik, ale 35,67 proc. poparcie nie zagwarantowało mu trzeciej kadencji. 5 grudnia będzie walczył z kandydatką PO, Aliną Chojecką, na którą głosowało prawie 29 proc. wyborców. Pięciu innych kandydatów otrzymało poniżej 20 proc. głosów.

Ruda Śląska


Pięciu kandydatów walczyło tu z obecnym prezydentem z PO, Andrzejem Stanią, na którego zagłosowało 37 proc. biorących udział w głosowaniu. Teraz zmierzy się z najlepszym rywalem czyli bezpartyjną Grażyną Dziedzic (prawie 31 proc. poparcia).

Rybnik


Co trzeci głosujący mieszkaniec Rybnika oddał głos na posła PO, Marka Krząkałę, a prawie co drugi na piastującego od 12 lat urząd prezydenta, Adama Fudalego. I to "prawie" przesądziło o drugiej turze wyborów, w której spotkają się obaj panowie. Fudali otrzymał 49,38 proc.poparcia.

Mysłowice


Wybory wygrał tu kandydat niezależny, Edward Lasok, który uzyskując prawie 40 proc. poparcia pokonał obecnego prezydenta, Grzegorz Osyrę (16 proc.) oraz kandydata PO, Bernarda Pastuszkę i trzech pozostałych kandydatów.

Sosnowiec


Pięciu partyjnych kandydatów walczyło o sosnowiecki ratusz. Odpadli z tej walki reprezentanci Unii Pracy, PiS-u i UPR-u. Do dalszej gry wszedł urzędujący prezydent Kazimierz Górski z SLD (niecałe 40 proc. głosów) oraz poseł PO, Jarosław Pięta (niecałe 25 proc.).

Świętochłowice


Dawid Kostempski z PO i Rafał Świerk (niezależny) to dwaj spośród sześciu kandydatów, którzy przeszli do dalszej walki o fotel prezydenta Świętochłowic. Uzyskali odpowiednio: 26,46 i 20,38 proc. głosów. Porażkę poniósł tu dotychczasowy gospodarz miasta, Eugeniusz Moś, na którego postawiło tylko 11,54 proc. głosujących, co dało mu dopiero czwarte miejsce, za kandydatem PiS-u, Markiem Pałką.

W dziewięciu miastach regionu prezydenci zostali wybrani już w pierwszej turze. O wyborach w tych miastach można przeczytać w innym materiale autora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.