Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19286 miejsce

Śląsko Wiiliijo Mariana Makuli

W Nowy Rok w parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie odbył się niezwykły koncert. Pastorałki i kolędy śpiewane przez Ferajnę Makuli zrobiły ogromne wrażenie na słuchaczach, szczególnie, że niektóre były wykonane w gwarze śląskiej.

Kolędowanie / Fot. Magdalena FoltysInicjatorem całego przedsięwzięcia jest Marian Makula, śląski artysta, zakochany w Śląsku i tworzący w miejscowej gwarze. Razem z przyjaciółmi podjął się wspaniałego zadania. Postanowił zorganizować koncert kolęd i pastorałek nie tylko tych dobrze mam znanych, ale również nowych, których jest twórcą, wykonanych w gwarze. Słowa do pastorałek napisał Marian Makula, a Katarzyna Gertner napisała muzyke do niektórych z nich. Artystka pochodząca z małopolski, związana od zawsze ze Śląskiem.

W kościele parafialnym Matki Boskiej Różańcowej w Halembie w Nowy Rok, 1 stycznia artyści dali jeden z koncertów Śląskich Pastorałek Mariana Makuli i Polskich Kolęd. Narratorem całości jest Marian Makula, a Kolędowanie Mariana Makuli / Fot. Magdalena Foltystowarzyszyła mu piątka solistów m.in. Jolanta Bauszek, Kornelia Wach, Anna Znaj, Beata Mańkowska oraz Darek Niebudek,
który jak sam mówi, jest Gorolem z Kielc, zakochanym w Śląsku, mieszkającym w Sosnowcu. W Telewizji Silesia Niebudek prowadzi Listę Śląskich Szlagierów.

Kolędowanei Mariana Makuli / Fot. Magdalena FoltysKoncert trwał około godziny. Usłyszeliśmy znane wszystkim kolędy, a także te nowe m.in „Wiliijo” i "Malutki Marianek" oraz "Maluski Jezusku" śpiewaną w tonacji rockowej. Publiczność zachęcana do wspólnego śpiewania przez Darka Niebudka chętnie się przyłączała. Ferajnie Makuli towarzyszył chór z kościoła św. Barbary z Bykowiny. Dyrygentem anielskiego chóru jest Katarzyna Sroka. Sam Makula opowiadał ciekawe rzeczy np. czym różni się pastorałka od kolędy? A tym, że kolędy śpiewo katolicki ksiądz, a pastorałki pastor!

Kolędowanie Mariana Makuli / Fot. Magdalena FoltysWszyscy artyści prezentowali się pięknie na tle, ozdobionego świątecznie ołtarza, a całość uzupełniały dzieci w anielskich strojach. Publiczności podobało się zarówno tradycyjne wykonanie kolęd i pastorałek, a także tych nowych, w aranżacji na rockowo. Gdy publiczność usłyszała pierwsze takty pastorałki: "Wiiliijo”, zaczęła sama klaskać, nie potrzebując większego zachęcenia. Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Halembie jest malutki. Podczas tego bożonarodzeniowego koncertu był wypełniony po brzegi ludźmi w różnym wieku.
Przed koncertem odbyła się msza święta w intencji Ruchu Automonii Śląska.

Marian Makula Ślązok zakochany w Śląsku

Kolędowanie Mariana Makuli / Fot. Magdalena FoltysMarian Makula, to śląski muzyk i satyryk. W swoim życiu próbował wielu zawodów, był m.in. żołnierzem, szefem kuchni, nauczycielem, mechanikiem pojazdowym, jednak miłość do Śląska i muzyki zwyciężyła. Ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim. W swoim dorobku ma ponad pół tysiąca tekstów i około 1500 występów estradowych. Jest również dziennikarzem, publikuje teksty i felietony w różnych czasopismach. Marian Makula współpracował z Kabartem Rak w którym obecnie występują Krzysztof Hanke, Krzysztof Respondek oraz Grzegorz Poloczek.
Aby zachęcić Was do namiastki uczestnictwa w tym niezwykłym koncercie, zamieszczam link do strony z fragmentami pastorałek i kolęd Mariana Makuli.
makula.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.