Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29148 miejsce

Sławny mecenas sztuki malował obrazy van Gogha

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-21 16:46

Znany historykom sztuki Claude Emile Schuffenecker - nobliwy, elegancki, opiekuńczy wobec cierpiących biedę wybitnych artystów, kupował za bezcen ich dzieła, poprawiał i fałszował.


Nazwisko mecenasa sztuki, handlarza obrazami, Claude Emile Schuffeneckera (1851-1934) z Paryża zna każdy historyk sztuki, zwłaszcza zaś ci, którzy pasjonują się impresjonizmem. To on przecież lansował dzieła Vincenta van Gogha, Gauguina, Redona, Cezanne'a, znacząco wpływając na dojście do skutku wielkich wystaw impresjonistów w 1884 roku (Salon des Independants) i w 1889 roku (impresjoniści i syntetyści).
To Schuffenecker i jego brat Amedee sprzedali 60 obrazów, które nabyli od wdowy po Theo - bracie van Gogha, mwmedia Johanny van Gogh-Bonger. Jednym słowem to człowiek, który odcisnął swój trwały ślad w historii sztuki, zwłaszcza impresjonistycznej. I takim go uwieczniono w niezliczonych książkach i rozprawach.

Poprawiał działa wybitnych kolegów

Tymczasem jest to wizerunek, jak się okazuje niepełny. Bowiem Claude Emile Schuffenecker, ten nobliwy, elegancki, opiekuńczy wobec wiecznie cierpiących na ubóstwo artystów, sprytny w docieraniu do godnych uwagi źródeł wybitnych dzieł sztuki (vide odkrycie wdowy z całym magazynem obrazów mistrza van Gogha) i handlarz dziełami sztuki, miał jeszcze inne oblicze, skrzętnie skrywane. Był mianowicie fałszerzem obrazów uznanych mistrzów, a także i - co może mniej hańbiące, ale mimo wszystko naganne - własnoręcznie, bez wiedzy twórców, "poprawiał" ich dzieła!
A Schuffenecker nie był dyletantem w tym rzemiośle. Był przecież malarzem, i to nawet zdolnym.

mwmediaZaczęło się niewinnie. Schuffenecker biorąc od artystów obrazy do sprzedaży, czuł się jak kolega po fachu. A że nie był skromny, uważał że lepiej wie, jak dobry obraz powinien wyglądać. Zaczął więc poprawiać niektóre dzieła. A chodziło o artystów najwyższej klasy.
Stało się tak na przykład, jak teraz ustalono z dwoma co najmniej obrazami Cezanne'a - "Mas de Bouffan" i portretem żony malarza. Na pierwszym dziele niebo namalowane przez Cezanne'a lekkim kobaltowym błękitem, Schuffenecker "poprawił" na zdecydowanie bardziej niebieskie. W drugim - jasne ręce Madame Cezanne, Schuffenecker przemalował na różowe (natrafiono na zapiski jednego z ówczesnych krytyków, wobec którego handlarz wyznał: "Cezanne zapomniał właściwie namalować ręce żony, a więc wyręczyłem go". Teraz eksperci mają niewdzięczne zadanie sprawdzenia także innych dzieł Cezanne'a, które przeszły przez ręce Schuffeneckera.

Fałszował obrazy an Gogha

Widząc ogromne, ciągle rosnące wzięcie impresjonistów, Schuffenecker postanowił zwiększyć ich ofertę. Ale co robić, mwmedia gdy malarz którego dzieła dobrze się sprzedają już nie żyje i z natury rzeczy podaż jego obrazów jest ograniczona? Dusza Schuffeneckera-malarza wyszła naprzeciw duszy Schuffeneckera-handlarza. Nasz bohater sam zaczął malować nowe "Van Goghi".
Nikt jeszcze ostatecznie nie ustalił, ile takich dzieł Schuffenecker sfałszował, głównie drogą malowania kopii tych samych obrazów mistrza, ale kilka ekspertyz uchodzi za pewne.

Oto, gdy Schuffeneckerowi i jego bratu udało się nabyć i to za marne grosze, 60 obrazów van Gogha - część zaraz potem została sprzedana do Niemiec, gdzie po pewnym czasie odkryto, że obraz "Le jardin du Poete" i rysunek "Arlesienne" nie są oryginalnymi dziełami a kopiami. Ale wtedy nie podejrzewano jeszcze handlarza, tym bardziej, że wiadomo już było, iż sam van Gogh robił kopie swoich prac. Przykładem są sławne "Słoneczniki", których istnieje dziś na świecie aż jedenaście kopii. Wśród nich jest także, jak twierdzą eksperci, "conajmniej jedna wykonana przez Schuffeneckera".
Co ciekawe, wiele faktów świadczy o tym, iż "podróbką" jest egzemplarz "Słoneczników" nabyty podczas głośnej aukcji w 1987 roku za astronomiczną sumę około 50 milionów dolarów przez japoński koncern Yasuda!


Bolesław Zamczewski
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mam nadzieję, że większość z tych ponad 700 reprodukcji obrazów i akwarel w niedawno uruchomionej galerii Vincenta van Gogha http://www.van-gogh.pl , powstała na podstawie oryginałów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że nie kupowałem ostatnio żadnych obrazów van Gogha :D.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.