Facebook Google+ Twitter

Sławomir Broniarz wśród świętokrzyskich związkowców

11 września 2010 roku w Kielcach odbyła się Okręgowa Konferencja Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wśród nich znalazł się Sławomir Broniarz, prezes ZNP, delegat powiatu jędrzejowskiego.

Głównym celem wspomnianej konferencji było podsumowanie kończącej się kadencji obecnych władz związkowych i wybór nowych funkcyjnych świętokrzyskiej organizacji związkowej, obchodzącej w tym roku 105. rocznicę powstania i działalności.

Prezes ZG ZNP, Sławomir Broniarz, podczas konferencji w Kielcach. / Fot. Krzysztof KrzakPrzy tej okazji Sławomir Broniarz przypomniał najważniejsze sprawy, którymi Związek Nauczycielstwa Polskiego zajmował się w latach 2006 - 2010. Przede wszystkim udało się powstrzymać zamiary Ministerstwa Edukacji Narodowej masowego przekazywania szkół fundacjom i stowarzyszeniom. Przyczyniła się do tego kampania ZNP "Nie dajmy popsuć naszej szkoły". Działania związku uniemożliwiły także likwidację placówek, w których kształcą się w odpowiednich warunkach uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Powstrzymano zakusy likwidacji bibliotek szkolnych poprzez łączenie ich z bibliotekami miejskimi czy gminnymi. Związek zaprotestował też przeciwko likwidacji dodatków stażowych dla nauczycieli. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem Związku Nauczycielstwa Polskiego było wywalczenie gwarancji siedmioprocentowej podwyżki płac pedagogów, tak w 2010, jak i w roku następnym. Ogólnie podwyżka płac nauczycielskich za dwa lata wyniesie 50 % w porównaniu z rokiem 2006.

Sławomir Broniarz odniósł się również do sprawy realizacji przez nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów dodatkowych dwóch godzin tygodniowo bez dodatkowego wynagrodzenia. Przyznał, że były one kompromisem w rozmowach z MEN, które chciało podwyższyć obowiązkowe pensum nauczycielskie o 4 godziny. Zaapelował, by działacze związkowi zgłaszali do władz wszelkie nieprawidłowości w formie realizacji tychże godzin i sposobu ich rozliczania, które mogą mieć miejsce w niektórych placówkach. Zdarzało się bowiem, że dyrektorzy zlecali nauczycielom w ramach tych godzin bezpłatne zastępstwa lub zajęcia świetlicowe. ZNP domaga się również przeprowadzenia rzetelnych badań, które udowodnią, że faktyczny czas pracy nauczyciela wcale nie wynosi 18 godzin tygodniowo, a dużo więcej.

Prezes Zarządu Głównego ZNP przypomniał także, że dzięki staraniom związku specjalnie dla nauczycieli wprowadzono nową formę emerytury - świadczenia kompensacyjne, które obowiązywać będą do 2032 roku. Przyznał jednocześnie, że trzeba podjąć skuteczne działania mające na celu poprawę warunków płacowych pracowników oświaty, nie będących nauczycielami, zatrudnionych w administracji i obsłudze placówek oświatowych.

Broniarz po stronie niepowodzeń ZNP wymienił fakt, iż nie udało się doprowadzić do finansowania edukacji przedszkolnej na zasadzie subwencji. Poinformował, że niebawem w Sejmie będzie rozpatrywany projekt związku przewidujący możliwość oddania do przedszkola już 2 - letniego dziecka. Wanda Kołtunowicz, prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP. / Fot. Krzysztof Krzak

Największym jednak problemem oświaty polskiej w aspekcie miejsc pracy dla nauczycieli jest problem demografii. Za 10 lat liczba dzieci i młodzieży zmniejszy się o 30 procent w stosunku do dzisiejszej.

Delegaci świętokrzyskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego wybrali nowe władze na lata 2010 - 2014. Funkcję tę ponownie będzie pełnić Wanda Kołtunowicz, dotychczasowa Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

macro
  • macro
  • 13.09.2010 08:45

Panie broń nas przed reformatorami pokroju Kolebuk, co za bzdury ten facet wypisuje

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.09.2010 12:08

Trzymanie się kurczowo dawnego systemu szkolnictwa, czy oświaty nie sprzyja naszemu rozwojowi. Jest w Polsce spora ilość dobrych fachowców mających uprawnienia doradców w dziedzinie oświaty i wychowania. Tylko pytanie: kto ich słucha. Sądzę, że pora na tworzenie prywatnych szkół, również pod patronatem fundacji i stowarzyszeń. Do czego w tej chwili przygotowuje podstawówka i gimnazjum?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato,
ale ta biurokracja nie jest "zasługą" ZNP, chyba się Pani z tym zgodzi? Przechodzę to samo od 25 lat,proszę podchodzić do tego z większym spokojem, naprawdę nie warto aż tak się pogrążać... Miłego dnia życzę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, to nie na tym będzie polegało. Nie będzie pani musiała tworzyć epistoł (o te dba MEN). Po prostu każdy z nas w ankiecie wykaże, ile czasu zajmują mu zajęcia zawodowe. Jestem przekonany, że nie będzie to 18 godzin, które są solą w oku tych, co nie znają realiów polskiej szkoły i sytuacji zawodowej nauczyciela.
Czy Pani ciśnienie opadło po tym wyjaśnieniu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.