Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławomir Broniarz wśród świętokrzyskich związkowców

Redakcja
Prezes ZG ZNP, Sławomir Broniarz, podczas konferencji w Kielcach.
Prezes ZG ZNP, Sławomir Broniarz, podczas konferencji w Kielcach. Krzysztof Krzak
11 września 2010 roku w Kielcach odbyła się Okręgowa Konferencja Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wśród nich znalazł się Sławomir Broniarz, prezes ZNP, delegat powiatu jędrzejowskiego.

Głównym celem wspomnianej konferencji było podsumowanie kończącej się kadencji obecnych władz związkowych i wybór nowych funkcyjnych świętokrzyskiej organizacji związkowej, obchodzącej w tym roku 105. rocznicę powstania i działalności.

Przy tej okazji Sławomir Broniarz przypomniał najważniejsze sprawy, którymi Związek Nauczycielstwa Polskiego zajmował się w latach 2006 - 2010. Przede wszystkim udało się powstrzymać zamiary Ministerstwa Edukacji Narodowej masowego przekazywania szkół fundacjom i stowarzyszeniom. Przyczyniła się do tego kampania ZNP "Nie dajmy popsuć naszej szkoły". Działania związku uniemożliwiły także likwidację placówek, w których kształcą się w odpowiednich warunkach uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Powstrzymano zakusy likwidacji bibliotek szkolnych poprzez łączenie ich z bibliotekami miejskimi czy gminnymi. Związek zaprotestował też przeciwko likwidacji dodatków stażowych dla nauczycieli. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem Związku Nauczycielstwa Polskiego było wywalczenie gwarancji siedmioprocentowej podwyżki płac pedagogów, tak w 2010, jak i w roku następnym. Ogólnie podwyżka płac nauczycielskich za dwa lata wyniesie 50 % w porównaniu z rokiem 2006.

Sławomir Broniarz odniósł się również do sprawy realizacji przez nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów dodatkowych dwóch godzin tygodniowo bez dodatkowego wynagrodzenia. Przyznał, że były one kompromisem w rozmowach z MEN, które chciało podwyższyć obowiązkowe pensum nauczycielskie o 4 godziny. Zaapelował, by działacze związkowi zgłaszali do władz wszelkie nieprawidłowości w formie realizacji tychże godzin i sposobu ich rozliczania, które mogą mieć miejsce w niektórych placówkach. Zdarzało się bowiem, że dyrektorzy zlecali nauczycielom w ramach tych godzin bezpłatne zastępstwa lub zajęcia świetlicowe. ZNP domaga się również przeprowadzenia rzetelnych badań, które udowodnią, że faktyczny czas pracy nauczyciela wcale nie wynosi 18 godzin tygodniowo, a dużo więcej.

Prezes Zarządu Głównego ZNP przypomniał także, że dzięki staraniom związku specjalnie dla nauczycieli wprowadzono nową formę emerytury - świadczenia kompensacyjne, które obowiązywać będą do 2032 roku. Przyznał jednocześnie, że trzeba podjąć skuteczne działania mające na celu poprawę warunków płacowych pracowników oświaty, nie będących nauczycielami, zatrudnionych w administracji i obsłudze placówek oświatowych.

Broniarz po stronie niepowodzeń ZNP wymienił fakt, iż nie udało się doprowadzić do finansowania edukacji przedszkolnej na zasadzie subwencji. Poinformował, że niebawem w Sejmie będzie rozpatrywany projekt związku przewidujący możliwość oddania do przedszkola już 2 - letniego dziecka.

Największym jednak problemem oświaty polskiej w aspekcie miejsc pracy dla nauczycieli jest problem demografii. Za 10 lat liczba dzieci i młodzieży zmniejszy się o 30 procent w stosunku do dzisiejszej.

Delegaci świętokrzyskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego wybrali nowe władze na lata 2010 - 2014. Funkcję tę ponownie będzie pełnić Wanda Kołtunowicz, dotychczasowa Prezes Okręgu Świętokrzyskiego ZNP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto