Facebook Google+ Twitter

Sławomir Nowak nie jest już ministrem transportu. Podał się do dymisji w związku z "aferą zegarkową"

Sławomir Nowak złożył na ręce premiera Donalda Tuska dymisję. Prezes Rady ministrów przyjął jego decyzję. "Przyjąłem dymisję. Minister Nowak zachował się honorowo" - powiedział Tusk.

Sławomir Nowak / Fot. PAP/Radek PietruszkaO dymisji Nowaka dowiedzieliśmy się ze specjalnego oświadczenia Prezesa Rady Ministrów. - Mam nadzieję, że cała ta sprawa zostanie możliwie szybko wyjaśniona i mam nadzieję, że będziemy mogli szybko wrócić do współpracy. Po wyjaśnieniu, jeśli to wyjaśnienie, czy decyzja sądu, będzie korzystna dla ministra Sławomira Nowaka, będzie mógł wrócić i chętnie go powitam znowu w tym samym miejscu - zapowiedział.

Sławomir Nowak poinformował premiera o swojej decyzji telefonicznie. Dodał, że będzie dążyć, by immunitet poselski nie chronił go w tej sprawie. Obowiązki ministra będzie teraz sprawować wiceminister Zbigniew Rynasiewicz.

Wniosek o uchylenie immunitetu

Prokuratura okręgowa skierowała wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego ministrowi Nowakowi do prokuratury generalnej. "Uchylenie immunitetu jest niezbędne, abyśmy mogli dalej procedować i ewentualnie przedstawić posłowi zarzuty" - poinformowała prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Chodzi o niewykazanie przez posła w kolejno składanych oświadczeniach majątkowych składnika mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł, tj. o niewykazanie zegarka renomowanej firmy" - dodał Calów-Jaszewska. Z dwóch opinii biegłego wynikało, że zegarek jest wart co najmniej 17 tys. zł.

Calów-Jaszewska poinformowała także, że złożenie fałszywego oświadczenia majątkowego jest przestępstwem formalnym. "Oznacza to, że karalne jest samo złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą i bez znaczenia pozostaje kwestia, czy poseł zegarek ukrywał, czy też nie" - tłumaczy.

Chodzi o oświadczenia majątkowe z okresu od listopada 2011 do marca 2013 roku. Sławomirowi Nowakowi grozi nawet do trzech lat więzienia, jednak bardziej prawdopodobna jest kara finansowa.

"Moją intencją nigdy nie było ukrywanie stanu majątkowego" - podkreślił Nowak. "Nigdy nie ukrywałem faktu posiadania zegarka, w przeciwnym razie bym go nie nosił. Celem oświadczeń majątkowych jest weryfikacja majątku osób publicznych pod kątem ukrywania majątku, a nie jego publicznej prezentacji" - wskazywał Nowak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

@ Elżbieta Szychlińska

Rzeczniczka nie mogła nic powiedzieć, bo całe postępowanie jest tajne. Jeśli samowolnie odtajniła, to pójdzie do ciupy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Magdo, jeśli Pani coś wie, proszę się podzielić tą wiedzą. Zżera mnie ciekawość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo nie masz argumentów, wiedzę zresztą też średnią.

Wmawiasz mi kolejny raz, że coś napisałem, a potem nawet nie potrafisz tego udowodnić. To naprawdę brzydka manipulacja, gdy wmawiasz rozmówcy pewne rzeczy. To Ty dokonujesz projekcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zegarek to tylko początek, na resztę poczekamy. Bo to nie o zegarek zapewne chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, poszukaj dyskusji o ulotkach, masz coś krótką pamięć.
Projekcja polega na urzeczywistnianiu własnych pragnień i myśli.
O tym piszę. Ty zamiast wykazać się dobrą wola, latasz po wątkach wyszukując ''potknięć'', zamiast spróbować zrozumieć dyskutujących i ich argumenty. Jaśniej nie potrafię.
Internet - raczej dyskusja w nim ma to do siebie, że ciut spłyca przekaz, ty jesteś mistrzem jego przeinaczania, co ciekawe w obie strony. Potrafisz się też wykpić, że ktoś ciebie ( biedak- ciebie! ) nie rozumie.
Dlatego jesteś śmieszny i więcej nie zamierzam wchodzić w polemikę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczniczka prokuratury wyraźnie określiła[ tyle co mogła , kwestia dotyczy form operacyjnych ] jakie zarzuty postawiono panom K . Upijanie ofiar i wpychanie pieniędzy na siłę . Tyle tylko ,że jedna z ofiar [ dyrektor ] udawał że pije .
Niszczenie ludzi dla celów politycznych PiS a niewpisanie zegarka do oświadczenia na przegranej pozycji stawia byłych pracowników CBA .Obecnie posłowie PiS .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na początku zacytuj mnie, gdzie pisałem o powszechnej dostępności dowodów w Internecie i jakiejś branżowej rzeczywistości. Ja sobie tego nie przypominam.

Piszesz tylko o jednym - o projekcjach. Zawsze, kiedy ktoś Ci wytknie jakiś błąd, to wymigujesz się i twierdzisz, że ktoś sobie coś wymyśla. Tak można zawsze... ale jak jest, to widać. Forum ma to do siebie, że wszystko jest spisane. Oszukiwać możesz sam siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, stajesz się nudny. Twoje projekcje stają się śmieszne.
Aby postawić go przed Trybunałem musi zostać przesłuchany przez Sejmową komisję odpowiedzialności konstytucyjnej.
Prezio po raz kolejny nie stawił się na posiedzeniu sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Wiadomo, że chodzi o postawienie przed Trybunałem Stanu.
Miga się jak może. Zero honoru.

Łukaszu nie pogrążaj się, bo w tym śledzeniu i szukaniu haków wypadasz blado przy super prezesie i Macierewiczu, nie dorównasz im :)
Przy okazji, bo nie zamierzam dyskutować z tobą w innych watkach.
Jesteś wyjątkowo śmieszny, gdy oczekujesz ''niezbitych dowodów'' np. na potwierdzenie słów dyrektora szkoły do której uczęszczał Jojo. Sam natomiast jako argument ''super dowód'' uznajesz ( bo ci tak wygodnie?) powszechną dostępność dowodów w necie, lub stwierdzasz, że to jakaś branżowa oczywistość.
Wiesz co to ekwiwalentność? Stosuj ją, a będzie ci łatwiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nowak miałby honor, gdyby rzekł się funkcji w 2011 roku, gdy wyszło na jaw, że świadomie nie zgłosił drogich zegarków w oświadczeniu majątkowych. Obecnie, kiedy prokuratura dobrała się do skóry i oskarżyła Nowaka on podaje się do dymisji. Jaki, to honor i klasa, morale !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postąpił prawidłowo. Zarzut prokuratora=dymisja.

Szkoda, że inni nie potrafili i nie potrafią (nawet zrzec się immunitetu).
Kaczyński nigdzie nie wykazał, że to partia opłacała mu prawnika w prywatnej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.