Facebook Google+ Twitter

Ślązacy i Kaszubi walczą o uznanie mniejszości. Złożyli wniosek

W Polsce są obecnie prawnie uznane cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, tatarska i romska. O takie uznanie ubiegają się również: Ślązacy i Kaszubi. Stowarzyszenia obu narodowości, wysłały w tych sprawach wnioski do najwyższych władz państwa.

Jarosław Kaczyński stwierdził ponad rok temu w partyjnym raporcie o stanie państwa, że "śląskość jest (…) sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem zakamuflowanej opcji niemieckiej". W mediach informację tę uproszczono i powielano, że Ślązacy to zakamuflowana opcja niemiecka. Po kilku dniach pierwotną wersję zdania nieco zmienił, ale sprawa pozostała głośna. Bardzo mocno na tym zdaniu stracił. Stracił na wizerunku i politycznie, przede wszystkim u Ślązaków.

Po czasie próbował prostować swoją opinię, ubierając ją w wielowiekowy dorobek oraz w historyczne i współczesne zasługi Ślązaków, poniesione na rzecz Polski. Teraz Ślązacy chcą, aby osobom poczuwającym się do narodowości śląskiej, a także kaszubskiej, nadać status mniejszości etnicznej. Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej i Kaszebskiej, w porozumieniu ze Ślązakami i Kaszubami, wystosowało do najważniejszych władz w Polsce: prezydenta, premiera, marszałków obu izb parlamentu i szefów odpowiednich komisji, pisemny wniosek.

Ślązacy i Kaszubi napisali m.in.: "Wierzymy, że jest dla nas miejsce...". Na początku marca br., Piotr Długosz ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, powiedział, że oba stowarzyszenia czekają na dane GUS o liczbie osób, które deklarują swoją przynależność do Ślązaków i Kaszubów. "Jak GUS ujawni dane - pisze "Polska Times" - wtedy już nie będzie można zamieść tego tematu pod dywan" - stwierdził Długosz. Nie wytrzymali. Choć brak oficjalnych wyników GUS, wysłali pocztą do władz państwa zapowiadany wniosek.

Przedstawiciele obu stowarzyszeń spotykają się okresowo m.in. dla omówienia wspólnie interesujących spraw, dotyczących głównie metod zabiegania o uznanie Ślązaków i Kaszubów za mniejszości etniczne i narodowości. Karol Rohde, ze Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszebsko Jednoty poinformował dziennikarzy, że Kaszubi będą naciskać na GUS, żeby traktował równorzędnie, z wypełnionymi przez rachmistrzów, formularze spisu powszechnego złożone internetowo. GUS prośby Kaszubów nie uwzględnił.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nasław
  • Nasław
  • 26.03.2012 15:41

Niema narodowości śląskiej ,ani kaszubskiej ,tak jak nie ma świńskich psów !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 23.03.2012 18:15

ja mysle ze warszawska administracja i nie tylko ma uczulenie na śląsk ,, nie wie co z tym fantem zrobic... bo moze w przyszłości bedą z tego jakieś problemy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
mikołajek
  • mikołajek
  • 22.03.2012 16:16

Polscy Ślązacy podobnie jak Polscy Kaszubi zasługują na dużo dużo więcej niż na samozwańczych zagończyków-"liderów", którym mżą się separatyzmy i inne tego typu ekstremalne wygłupy.
Mk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zainteresowanym polecam :http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2012/03/dane-gus-228-tys-kaszubow-najwyzszy-wynik-w-historii .
Także ten materiał: link
A może warto i to poczytać: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Izkarioza
  • Izkarioza
  • 22.03.2012 12:00

Należy w Polsce przyjmować regulacje zachodnie. Na zasadzie wzajemności: Niemcy nie zarejestrowali mniejszości polskiej, my nie zarejestrujemy mniejszości proniemieckich.
Rozbiór dzielnicowy już mieliśmy i dobrze na nim nie wyszliśmy. Wysiedlić fryców do Rajchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
  • erk
  • 22.03.2012 09:35

http://www.youtube.com
/watch?v=FqRH68Fy6eU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.