Facebook Google+ Twitter

Ślązacy pamiętają! 70. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego

17 sierpnia w kościele pw. Świętego Krzyża odbędzie się Msza święta w intencji 70. rocznicy śmierci Powstańca Śląskiego - Wojciecha Korfantego.

 / Fot. portal miejski Siemianowice.plMsza odbędzie się o godzinie 18.00, a dodatkowo wystąpi "Cantamus Sibi" - chór kameralny, który został założony w 1994 r. Kieruje nim Pani Iwona Talatycka-Seman, a także Orkiestra Rozrywkowa pod dyrekcją Joachima Kryzyka.

Zmarły 17 sierpnia 1939 roku Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku na Sadzawkach. Jego kariera w polityce zaczęła się w 1901 roku, kiedy to objął redakcję "Górnoślązaka" w Katowicach. Pisał artykuły przeciwko germanizacyjnym posunięciom władz niemieckich. Głosił hasła nierozrywalnej więzi Górnoślązaków z narodem polskim, a także domagał się równouprawnienia narodowego Polaków. Był posłem do Reichstagu (zgromadzenie przedstawicieli w Niemczech) oraz pruskiego Landtagu (parlament jednego z krajów związkowych Niemiec). Korfanty był jednym z organizatorów i przywódców Powstania Wielkopolskiego.

25 października 1918 roku dobiegała końca I wojna światowa i było już wiadomo, że Niemcy wyjadą na tarczy, Wojciech Korfanty w Reichstagu zarządał przyłączenia do odradzającej się Polski wszystkich ziem zaboru pruskiego wraz z Górnym Śląskiem. W styczniu 1920 roku rząd Rzeczypospolitej Polskiej mianował go komisarzem na Górnym Śląsku. Odpowiadał za całość przygotowań propagandowych. Po przegranym plebiscycie stanął na czele III Powstania Śląskiego.

17 sierpnia to także 90. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego

Głównie ślązacy obchodzą 70. rocznicę śmierci wspaniałego Powstańca Śląskiego, ale nie tylko.
15 sierpnia w Warszawie na Starym Mieście, w Katedrze św. Jana odbędzie się Msza święta w intencji Korfantego i złożenie kwiatów pod popiersiem w prawej nawie bocznej.

W Poznaniu nastąpi złożenie kwiatów w miejscach upamiętniających jego działalność jako członka Krajowej Rady Ludowej w latach 1918-1919. We Częstochowie będzie mieć miejsce złożenie kwiatów w kaplicy pod płaskorzeźbą Korfantego. W Bytomiu też pamiętają o wielkim bohaterze i złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą kierowanie "Akcją Plebiscytową" z hotelu Lomitz w latach 1920-1921.

Na zakończenie, 3 września, w Siemianowicach Śląskich odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta poświęcona Korfantemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wielki Ślązak i wielki Polak. Nie tylko Ślązacy ale i Polacy z innych części naszego kraju pamiętają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.