Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16016 miejsce

SLD chce powrotu do 49 województw. Polacy niekoniecznie

Pomysł SLD zakładający powrót do starego podziału administracyjnego kraju nie przypadł do gustu Polakom. Z sondażu Homo Homini wynika, że tylko 31 proc. respondentów popiera przywrócenie 49 województw. 55 proc. jest przeciwko.

Sonda

Czy jesteś zwolennikiem powrotu do podziału na 49 województw?

 / Fot. By Swohmeck (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia CommonsAkcja SLD promująca powrót do podziału administracyjnego kraju wprowadzonego w 1975 r. nazywa się "Polska x 49". Przedstawiciele partii będą podróżować po Polsce i odwiedzą 33 byłe miasta wojewódzkie, by zapytać mieszkańców o skutki reformy samorządowej z 1999 r. SLD chce wiedzieć, jak zmieniły się kwestie dostępu do lekarzy, urzędów, kolei, imprez kulturalnych. Zapytają również o szanse znalezienie pracy w miastach, które były siedzibą władz wojewódzkich.

SLD uważa, że reforma samorządowa rządu Jerzego Buzka doprowadziła do pogłębienia dysproporcji między bogatymi i biednymi miastami Polski. Sojusz chce zyskać zwolenników wśród ludzi, którzy w reformie upatrują pogorszenie ich sytuacji społeczno-ekonomicznej.

"Rzeczpospolita" zleciła firmie Homo Homini sondaż dotyczący zmiany pomysłu SLD. Wynika z niego, że 55 proc. respondentów nie chce powrotu do 49 województw. 31 proc. zgadza się z inicjatywą Sojuszu. 49 proc. zwolennicy cofnięcia reformy samorządowej mieszka w średnich miastach (50-200 tys.), czyli w ośrodkach, które przestały być siedzibą władz wojewódzkich. 42 proc. zwolenników ma od 45 do 54 lat. Tylko 20 proc. osób, które nie ukończyły 24 lat chciałoby powrotu do starego podziału.

"Jeżeli na wstępie, kiedy ruszamy z naszą akcją, mamy już 30 proc. poparcia, to w bezpośrednich spotkaniach uda nam się przekonać do tej idei więcej Polek i Polaków" - skomentował wyniki rzecznik SLD, Dariusz Joński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dla mnie taka dyskusja o przywróceniu bądź nie jest zupełnie jałowa, ponieważ każda zmiana na "nowe" kosztuje.

Bycie "za" bądź "przeciw", według mnie ma sens tylko wtedy, gdy jest to świadomy wybór. Nikt nie przedstawił jakichś wyliczeń finansowych - co to niby taki manewr miałby dać?

Komu ma służyć sonda przy tym artykule?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Więcej województw = więcej urzędników, więcej biurokracji, więcej ciepłych posadek dla partyjnych kolesiów i ich rodzin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Dariuszu SLD nie przejmie władzy ale ma szanse na współrządzenie i dlatego jest chętna na tyle nowych koryt. Toż to raj dla nich a PO będzie musiało im oddać od metra województw. ''Czerwoni'' są już tyle lat z dala od konfitur, że szukają gdzie się da. Cała nadzieja w tym że ich kalkulacje wezmą w łeb. Pozdrawiam w Nowym Roku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam czasy sprzed reformy (tzw. gierkowskiej) gdy były wojewódzkie, powiatowe, gminne, miejskie rady narodowe czyli Urzędy, a obok nich komitety jedynej słusznie nieboszczki partii wszechobecnej. W myśl obowiązującej wówczas zasady "rząd rządzi partia kieruje" w równoległych instytucjach zatrudniano rzeszę urzędasów darmozjadów. Następnie rozczłonkowano województwa i powołano do życia wiele prestiżowych stanowisk dla kolejnych rzesz darmozjadów. Po grubej kresce partyjniacy zmienili stołki na prywatyzowane firmy, a w urzędach, jak to ktoś zauważył, koryto pozostało tylko się świnie zmieniły. I tak doczekaliśmy się kolejnej reformy, reglamentacji prestiżowych stołków szczebla wojewódzkiego, pomniejszych powiatowego. A ponieważ przyroda nie lubi próżni, obok urzędów wojewódzkich z rzeszą urzędasów zdublowano je tworząc urzędy marszałkowskie.
Najwidoczniej SLD szykuje się do przejęcia władzy i zabiega o kolejne prestiżowe stanowiska dla swoich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.